Euro
10.7757
0.27%
Dolar
9.2918
0.33%
Altın
526.63
0.05%
Borsa
1.414
0.28%
Bitcoin
572.455
2.49%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  Türkiye'nin ilk yerli TIR'ı köfteci dükkanı oluyor

  Van’da, İsmail Mescioğlu isimli vatandaş tarafından kısıtlı imkanlarla imal edilen Türkiye’nin ilk yerli TIR’ı, köfteci dükkanına dönüşüyor.
  • 06.01.2015 - 13:04
  Türkiye'nin ilk yerli TIR'ı köfteci dükkanı oluyor

  TIR

  Van’ın Tuşba ilçesi Abdurrahmangazi mahallesinde ikamet eden servis şoförü İsmail Mescioğlu, imkansızlığın içinde ilk yerli TIR’ı üretti.

  TAYYİP ERDOĞAN'IN SÖZÜNDEN YOLA ÇIKTI

  Hiçbir deneyimi ve imkanı olmadan oluşturduğu atölyesinde İMES adını verdiği TIR’ı dönemin Başbakanı ve şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Bir babayiğit çıksa da ilk yerli otomobilimizi üretse" sözünden yola çıkarak yaptığını belirten İsmail Mescioğlu, ancak beklenen ilgi ve alakayı görmediğini söyledi.

  Türkiye nin ilk yerli TIR ı köfteci dükkanı oluyor #2

  Türkiye'nin ilk yerli TIR'ı köfteci dükkanı oluyor İZLE

  "GENÇLERİN ÖNÜ AÇILSIN"

  Ülkeye katkı sağlamak ve özellikle gençlerin önünün açılması amacıyla yaptığı TIR’ın bir değer olduğunu vurgulayan Mescioğlu, “Böyle küçük bir ortamda bu TIR’ın yapılması bence bir değerdir. TIR’ı yaptığım zaman hayallerimin daha da yükseleceğini düşünüyordum. Ancak, hayallerimin gerçekleşmediğini, yetkililerin gençlere destek vermediğini gördüm. Bunun için çok üzgünüm. Gençlerimiz kahve köşelerinde vakitlerini neden boşa harcayacaklar. Gençlerin önü açılsın ki, ülkeye yararlı olabilsinler. Öyle yetenekli gençlerimiz var ki, ancak önlerinde hep kısıtlı şartlar, hep imkansızlıklar var. Gençlerin önünün açılmasını istiyorum” dedi.

  Türkiye nin ilk yerli TIR ı köfteci dükkanı oluyor #3

  TIR'IN ŞEKLİNİN PATENTİ ALINACAK

  TIR’ı imal etmesinin üzerinden yaklaşık bir yıl geçmesine rağmen Van Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) dışında hiçbir kurum veya kuruluşun kendisine destek çıkmadığının altını çizen Mescioğlu, “Şu ana kadar sadece Van TSO Başkanı Necdet Takva bize TIR’ın şeklinin patentini alacağını söyledi. Şu an onu bekliyoruz. Bunun dışında hiçbir yetkiliden ilgi göremedim. Bırakın maddi desteği, bir ziyaret bile bizim için yeterliydi. Ancak, hiçbir yetkili bugüne kadar bizi aramadı sormadı” ifadelerini kullandı.

  KÖFTECİ DÜKKANI OLARAK SERGİLEYECEK

  Beklenen desteği görmediği taktirde Türkiye’nin ilk yerli TIR’ını köfteci dükkanına çevireceğini dile getiren Mescioğlu, “Bundan sonra nasip olursa ilk yerli TIR’ı batıda sergilemek istiyorum. Eğer orada da olmasa en son yapacağım şey, bir yer kiralamak ve köfteci dükkanı olarak TIR’ı sergilemek olacak” şeklinde konuştu.

  Türkiye nin ilk yerli TIR ı köfteci dükkanı oluyor #4

  MADDİ İMKANSIZLIK

  İmkan verilmesi durumunda yapılacak çok şey olduğunu anlatan Mescioğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Ümidimiz yine de var. İnanıyorum ki imkanlar dahilinde daha çok şey yapabiliriz. Ancak, şu an maddi imkansızlık nedeniyle bu işlere kalkışamıyoruz.”

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir