Euro
15.1935
0.33%
Dolar
13.3944
0.13%
Altın
789.2790
-0.09%
Borsa
2,012.85
-0.07%
Bitcoin
532.906
-6.43%
9ºC
İstanbul
Hafif yağmur 9 C
  Ülkemizdeki ve dünyadaki teknolojik gelişmeler

  Ülkemizdeki ve dünyadaki teknolojik gelişmeler

  Hızlı gelişen teknolojiyi insanlar takip edemez hale geldi. Sizler için bu hafta ülkemizde ve dünyada teknolojide neler oldu sıraladık.
  • 08.11.2014 - 11:20

  telefon

  Akıllı telefonlarla birlikte hayatımıza giren WhatsApp, rekabetin üst seviyede olduğu akıllı telefon piyasası, akıllı hoparlörler, akıllı saatler ve daha fazlası.. Teknolojide bu hafta neler oldu haberimizin detaylarında..

  MAVİ TİK GELDİ HOŞ GELMEDİ

  Ülkemizdeki teknoloji haberleri sıralamasında bir numarayı WhatsApp'ın mavi tik özelliği aldı. Geçtiğimiz günlerde getirilen güncellemeyle birlikte kullanıcılara 'mavi tik' özelliği getiren WhatsApp, ülkemizde ve dünyada  teknoloji haberlerinin ilk sırasına yerleşti. Kullanıcıların hoşuna gitmeyen bu özelliğe sosyal medyadan tepkiler yağdı.

  YİNE WHATSAPP

  Ülkemizin teknoloji haberlerinin birinci sırasında yer alan WhatsApp'ın mavi tik özelliğini yine bir başka WhatsApp haberi takip etti. ENSONHABER.COM farkıyla gündeme oturan mavi tikten kurtulma haberi bir anda bütün internet sitelerinde yayıldı ve kullanıcıların mavi tik özelliğinden nasıl kurtulacağı anlatıldı.

  Ülkemizdeki ve dünyadaki teknolojik gelişmeler #2

  RESMİ TÜRKİYE SİTESİNİ KAPATTI

  Ard arda gelen WhatsApp haberlerini üçüncü sırada Kanadalı teknoloji devi BlackBerry'in bir haberi takip etti. Bir süredir Türkiye pazarından çekileceği konuşulan BlackBerry, resmi Türkiye sitesini de kapattı. Bildiği üzere BlackBerry son olarak Türkiye pazarına Z10, Q10 ve Q5 gibi modellerle boy göstermişti. Firmanın yapmış olduğu bu hareket zaten bir süredir Türkiye pazarından çekileceği yorumları yağılan BlackBerry'nin Türkiye faaliyetlerine son verdiği şeklinde yorumlandı.

  Ülkemizdeki ve dünyadaki teknolojik gelişmeler #3

  Ülkemizde teknoloji haberlerinin ilk üç sırasında bu haberler yer alırken dünyada da bir çok teknolojik gelişme yaşandı. Dünyadaki teknolojik gelişmelerin birinci sırasında da WhatsApp yer alırken, WhatsApp haberlerini Apple haberleri takip etti.

  GÜNDEM WHATSAPP

  Dünyadaki teknoloji sıralamasının bir numarasında WhatsApp yerini aldı. Geçtiğimiz günlerde getirilen güncellemeyle birlikte kullanıcılara 'mavi tik' özelliği getiren WhatsApp, dünyada ve ülkemizdeki teknoloji haberlerinin ilk sırasına yerleşti.

  Mavi tik capsleri -GALERİ

  APPLE'A YASAK GELİYOR

  Dünyadaki teknoloji haberlerinde WhatsApp'ın mavi tik özelliğini Rusya'dan gelen bir haber takip ediyor. Dünya teknoloji haberlerinde ikinci sırada gündeme bomba gibi düşen Apple'ın Rusya'da yasaklanacağı iddiaları yer alıyor. İddialara göre ABD ile yıldızı hiç barışmayan Rusya, yılbaşından itibaren ülkede Apple ürünlerine yasak getirecek. Bu yasağa  iCloud servisinin bünyesinde barındırdığı kullanıcı verilerini Rusya'da değil de Amerikan topraklarında saklıyor olması gerekçe gösterildi.

  Ülkemizdeki ve dünyadaki teknolojik gelişmeler #4

  ZARARLI YAZILIM TEHDİDİ

  Rusya'dan gelen Apple haberlerini üçüncü sırada yine bir Apple haberi takip etti. Paloalto Networks'ın ortaya çıkardığı WireLurker isimli bir zararlı yazılımın Apple'ın ürünlerin etkilediği ve hızla yayıldığı iddiaları dünyadaki Apple kullanıcılarını korkuttu. Yazılımın kaynağı olarak Çin merkezli bir uygulama olarak gösterildi.

  Diğer teknolojik gelişmeler ise şöyle sıralanabilir..

  * Google'ın mobil işletim sistemi Android 7 yaşına girdi.

  * Twitter’ın hızla büyüyen Asya-Pasifik bölgesinin en güzide noktalarından Hong Kong’ta ofis açacağı, şirketin önde gelen isimlerinden Shailesh Rao tarafından açıklandı.

  * Sarjı 4 ay giden akıllı saat basına tanıtıldı.

  * Amazon akıllı hoparlör üretti.

  Ülkemizdeki ve dünyadaki teknolojik gelişmeler #5

  * Lenovo'nın 3'üncü çeyrekte 10.5 milyar dolar kar ettiği açıklandı.

  * Amerikalı Teknoloji devi Intel, ABD'de yaşayan 13 yaşında bir çocuğun körler için geliştirdiği düşük maliyetli yeni bir Braille yazıcının piyasaya sürülmesi için destek verecek.

  Ülkemizdeki ve dünyadaki teknolojik gelişmeler #6

  * Kusursuz telefon olarak isimlendirilen OnePlus One'ın yarım milyon sattığı açıklandı.

  * Bilim insanları bileğe takılan, ancak istendiğinde uçup uzaktan fotoğraf ve video çekebilen Nixie isimli insansız bir hava aracı üretti.

  * Google, Samsung'un ardından bu defa LG ile patent anlaşması imzaladı.

  * Editörler için özel aydınlatmalı klavye üretildi.

  Ülkemizdeki ve dünyadaki teknolojik gelişmeler #7

  * Yılın en sosyal ve en etkili global markaları Klout 50 listesinde belirlendi. İlk sırada Amazon yer alırken, ikinci sırada Microsoft üçüncü sırada MTV yer aldı.

  * Microsoft'un Nokia isminin telefonlardan kaldırılacağını açıklamasının ardından Microsoft logolu ilk telefonu ortaya çıktı.

  * Dünyanın ilk akıllı valizi üretildi.

  Ülkemizdeki ve dünyadaki teknolojik gelişmeler #8

  * BlackBerry'nin son derece beğenilen yeni amiral gemi modeli Passport'un altın kaplama versiyonu duyuruldu.

  * Çin'in uzay aracı dünyaya döndü.


  Görüş Bildir