Uzayda enerji üreteceğiz

Uzayda enerji üreteceğiz

Yıldırım, "Uzaya, güneş enerjisinden elektrik üreten güneş panelleri yerleştirip, buradan üretilecek enerjiyi radyo frekans dalgalarıyla yeryüzüne ulaştıracak bir projeyi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz." dedi.

11. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası'nın kapanışı Harbiye'deki İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Kapanış programın Bakan Binali Yıldırım, yabancı bakanlar ve çok sayıda davetli katıldı.

'10 BÜYÜK EKONOMİ İÇERİSİNDE YER ALACAĞIZ'

Şurada 2023 hedeflerinin değerlendirildiğini belirten Yıldırım, "Dayandığımız ana hedef, Türkiye'nin 2023 genel görünümüdür. Genel görünümümü, 10 büyük ekonomi içerisinde yer alacağız. Bu ana hedefi ortaya koyduktan sonra, ulaşımla, eğitim, sanayi, sağlık, şehirleşme, teknolojik gelişmeler, ticaret ve sosyal devlet olma yönünde hedeflerimiz var. Yani insanın ihtiyacı olan tüm hedeflerin birleştiği nokta Türkiye'nin Cumhuriyetimizin 100. yılında büyük Atatürk'ün bize işaret ettiği çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmak ve dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline gelmektir. Bunu yeni yollarlar, yeni hızlı ve normal tren hatları, havaalanlarımızı hava taşımacığımızı büyüterek, denizlerimizi daha fazla kullanarak, içinde bulunduğumuz bilişim çağının imkanlarından yapacağımızı ortak çalışmalarla başaracağız." ifadelerini kullandı.

'UZAYA GÜNEŞ PANELLERİ YERLEŞTİRİLECEK'

2023 hedefleri içerisinde uçak yapımı olduğunu da değinen Yıldırım, "2023 hedefimiz, bir bölgesel uçak yapımı ve uçurtulmasıdır. Bu hedef kararlaştırılmış bir hedeftir. Adımları da atılmıştır. Bu bölgesel bir projedir, sadece Türkiye'nin tek başına planladığı bir proje değildir. 3 bin km menzil içerisinde kalan bütün noktalara ulaşabilecek projeyi gerçekleştireceğiz. Benzer şekilde uydu yapılması konusunda da adımlarımızı atmış bulunuyoruz. 2018 yılında kendi imalatımız olan uydu yapıp yörüngesine göndermeyi hedefliyoruz. 2035 yılına kadar uzaya güneş enerjisinden elektrik üreten güneş panelleri yerleştirip, buradan üretilecek enerjiyi radyo frekans dalgalarıyla yeryüzüne ulaştıracak bir projeyi de gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu da bir vizyon projesi olarak şurada kararlaştırılmıştır." şeklinde konuştu.

Diğer projelerden de kısaca bahseden Yıldırım, "Yakın vadede gerçekleştireceğimiz projelerden bir tanesi de Kanal İstanbul projesidir. Çalışmaları başlamış olup bugünlerde adımları atılma noktasına gelmiştir. Çanakkale Geçiş Projesi de diğer bir projedir." diye konuştu.