Windows 8 Windows XP'ye yetişti

Windows 8 XP

Windows pazarında sürümler arasındaki mücadele sürüyor. Microsoft'un kullanıcıları yeni sürümlere yönlendirme çabaları da sonuç vermeye başladı. Özellikle Windows XP kullanıcılarını eski işletim sisteminden vazgeçirme konusunda yoğun uğraş veren şirket, emeklerinin karışılığını görmeye başladı.

WİNDOWS 8 VE XP KAPIŞMASI

Netmarketshare sitesinin Ekim ayı verilerine göre, pazarda hali hazırda Windows 7 egemenliği sürüyor. Sevilen sürüm yüzde 53'lük pay ile Windows pazarının yarısından fazlasına hakim. Araştırmanın asıl ilginç sonuçları ise Windows XP ve Windows 8 cephesinde. Uzun süre gerilerde kalan Windows 8, Windows XP'yi 2. lik tahtından edecek noktaya ulaştı.

Windows 8 Windows XP'ye yetişti

WİNDOWS XP GİDEREK TERK EDİLİYOR

Geçtiğimiz ay dramatik düşüş yaşayan Windows XP'ye karşı Windows 8 / 8.1 sürümlerinin paylarını artırması iki sürüm neredeyse eşitledi. Windows XP'nin 17.2'lik pazar payına karşılık Windows 8 / 8.1 sürümleri yüzde 16.8'lik bir pay yakalamayı başardı.

WİNDOWS 7'NİN SONU DA YAKIN

Bu durumun önümüzdeki aylarda Windows 8 lehine gelişeceğini tahmin etmek güç değil. Yılların Windows XP'sinin ise kısa bir süre içerisinde 2. lik koltuğunu kaybedeceğini söyleyebiliriz. Microsoft açısından Windows XP'den kurtulmak sevindirici görünse de Windows 7'nin yeni bir "Windows XP vakası" olma yolunda görünüyor olması ise dikkat çekici.