Yapay zeka mizahta bile insanları geçmeyi başardı
ensonhaber.com

Son birkaç yılda hızla gelişen yapay zeka, çeşitli meslekleri insanların elinde alma korkusu da yayıyor.

Sanat ve eğlence sektörü çalışanları da bu listede yer alırken, geçen yılın ses getiren Hollywood grevlerinde bu meseleye ağırlık verilmişti.

Yapay zeka ve insanların esprileri karşılaştırıldı

Kısmen bu endişelerin ne kadar gerçekçi olduğunu test etmek isteyen araştırmacılar, ChatGPT ve insanların yaptığı esprileri karşılaştırdı.

Çalışmada, haberlere getirdiği hicivli yorumlarıyla bilinen ABD merkezli medya kuruluşu Onion'ın başlıkları da yer aldı.

Hakemli dergi PLOS One'da çarşamba günü yayınlanan araştırmada, 105 katılımcıdan üç yönergeye göre yazması istendi.

Katılımcıların akronimlerden esprili ifadeler çıkarması, cümleleri komik bir şekilde tamamlaması ve varsayımsal senaryolarda sert alaylar içeren şakalar yapması gerekiyordu.

Yüzde 70 yapay zekayı komik buldu

Aynı yönergeler ChatGPT 3.5'e verildikten sonra iki taraftan gelen espriler karıştırılarak 200 kişinin beğenisine sunuldu.

Hangi şakayı kimin yaptığını bilmeyen katılımcıların yüzde 70'i, sohbet botunu daha komik buldu.

Katılımcıların yüzde 25'i insanların yaptığı esprileri tercih ederken, yüzde 5'i iki tarafın eşit derecede komik olduğu görüşündeydi.

Araştırmacılar, daha sonra Onion'ın başlıklarını tanıttıkları ChatGPT'den benzer başlıklar atmasını istedi. Ardından 217 kişilik ayrı bir grup, Onion'ın gerçek başlıklarıyla yapay zekanın attıklarını, kimin yazdığını bilmeden değerlendirdi.

Bu çalışmanın sonucunda iki tarafın komiklik derecesi arasında kayda değer bir fark görülmedi. İlk 4'te Onion ve ChatGPT'nin ikişer başlığı yer alırken, "Bölge halkından bir adam yeni bir duygu keşfetti fakat yine de bunu düzgün bir şekilde tanımlayamıyor" başlığıyla birinci sıra yapay zekanın oldu.

"Duyguları hissetmese de espriyi takdir etme hissine sahip"

Çalışmayı yürüten Drew Gorenz, bulguları şöyle değerlendiriyor:

ChatGPT duyguları hissetmese de yenilikçi şakaları ortalama bir insandan daha iyi yaptığından bu çalışma, gerçekten iyi bir şaka yapmak için iyi bir espriyi takdir etme hissine gerek olmadığına dair kanıtlar sunuyor.

"Ciddi bir istihdam tehdidi"

Independent'ın haberine göre; bulguların, eğlence sektörü çalışanları açısından endişe verici olduğunu düşünen araştırmacılar, makalede "Günlük iletişimlerini bir doz mizahla geliştirmek isteyen kişiler için sonuçlar daha olumlu. Ancak sonuçlarımız, geniş dil modellerinin profesyonel komedi yazarları açısından ciddi bir istihdam tehdidi oluşturabileceğini gösteriyor." diye yazıyor.

Öte yandan çalışmada, yazılı esprilere yer verildi. Mizahın tonlama ve duraklama gibi öğeleri göz önüne alınırsa, yapay zekanın komedyen veya stand up sanatçılarının yerini alması daha zor görünüyor.