Yılda 1 milyar dolar! Apple tüm cihazlarına yapay zeka getirecek
ensonhaber.com

ChatGPT ve diğer araçları teknoloji endüstrisini kasıp kavurduğunda pek de acele etmedi.

Apple'ın kayda değer tek yapay zeka çözümü, iOS 17'deki geliştirilmiş otomatik düzeltme sistemiydi.

Ancak şirket, uzun bir süre sessiz kaldıktan sonra hızlı bir atılım yapmaya hazırlanıyor.

Yılda 1 milyar dolar harcayacak

Apple dünyayı kasıp kavuran üretken yapay zekayı tüm cihazlarına ve hizmetlerine getirmek için yılda 1 milyar dolar harcayacak.

Apple CEO'su Tim Cook, yıllardır üretken yapay zeka teknolojisi üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Apple ilk olarak Ajax adında kendi geniş dil modelini oluşturdu ve işlevselliği test etmek için "Apple GPT" adlı dahili bir sohbet robotunu yayınladı.

Bir sonraki kritik adım, teknolojinin rekabete uygun olup olmadığını ve Apple'ın bunu ürünlerine nasıl uygulayacağını belirlemek olacak.

Şirketin üretken yapay zeka girişimi, Apple'ın yapay zeka ve yazılım mühendisliğinden sorumlu kıdemli başkan yardımcıları John Giannandrea ve Craig Federighi tarafından yönetiliyor.

Yapay zeka destekli Siri yolda

Giannandrea, yeni bir yapay zeka sistemi için temel teknolojinin geliştirilmesini denetliyor ve ekibi, Siri'yi onu derinlemesine uygulayacak şekilde yeniliyor.

Siri'nin bu daha akıllı sürümü önümüzdeki yıl hazır olabilir, ancak teknolojiyle ilgili hâlâ endişeler var.

Bu nedenle, Apple'ın yapay zeka özelliklerinin ürün yelpazesine yayılması daha uzun sürebilir.

Craig Federighi'nin yazılım mühendisliği grubu, iOS'un bir sonraki sürümüne yapay zeka ekleyecek.

Yeni özellikler, hem Siri'nin hem de Mesajlar uygulamasının soru sorma ve cümleleri otomatik tamamlama şeklini geliştirecek ve rakip hizmetlerdeki son değişiklikleri yansıtacak.

Apple'ın yazılım mühendisliği ekipleri, aynı zamanda üretken yapay zekayı Xcode gibi geliştirme araçlarına entegre etmeyi de düşünüyor; bu, uygulama geliştiricilerin yeni uygulamaları daha hızlı yazmasına yardımcı olabilecek bir hamle.

Bu, geliştiricilere kod yazarken otomatik tamamlama önerileri sunan Microsoft'un GitHub Copilot hizmetine oldukça benziyor.

Şirket içinde devam eden tartışmalardan biri, üretken yapay zekanın nasıl dağıtılacağıdır: Tamamen cihaz üzerinde bir deneyim olarak mı, bulut tabanlı bir sistem olarak mı yoksa ikisinin arasında bir şey olarak mı?

Cihaz üzerinde bir yaklaşım daha hızlı çalışacak ve gizliliğin korunmasına yardımcı olacaktır, ancak Apple'ın yapay zeka özelliklerini bulut aracılığıyla dağıtmak daha gelişmiş operasyonlara olanak tanıyacaktır.