taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.9214
6.5352
1483.73
95257.61
282.525
48347.46

Telefonlar için şarj sorunu gelecekte tamamen ortadan kalkabilir

Akıllı telefonları gelecekte Wi-Fi kullanarak şarj edebilmek için, araştırmacılar çalışmalarına devam ediyor.

Haber Merkezi | 11.02.2019 - 10:01..
Whatsapp ile paylaş

Birçok akıllı telefon kullanıcısı için telefonları şarj etmek, büyük bir problem haline geldi. Teknolojinin bu kadar çok gelişmesine rağmen şarj sorununa kesin bir çözüm bulunamaması, araştırmacıları da harekete geçirdi.

Herkes tarafından bilinmese de Wi-Fi ve Bluetooth protokollerinin yaydığı radyo sinyalleri, aslında elektromanyetik dalgalardan oluşuyor. Bu durum, Wi-Fi ve Bluetooth teknolojilerinin bir enerji taşıdığı anlamına geliyor.

battery

ELEKTROMANYETİK DALGALARDAN ELEKTRİK ENERJİSİ

Bu durumun farkında olan MIT ve Madrid Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi, elektromanyetik dalgaları elektrik enerjisine dönüştürebilen esnek bir sistem geliştirdi. Bu sistem, enerji dünyasında bir devrim yaratmayı amaçlamıyor, çünkü zaten aynı sistem kullanılarak 40 mikrowatt değerinde bir enerji elde edilebiliyor. Ancak bu enerji, yalnızca bir LED'i aydınlatmaya yetiyor.

şarj

Araştırma ekibi, ürettiği yarı iletken ince bir antenle, elektromanyetik dalgaların yüzde 30'unu elektrik enerjisine çevirmeyi başardı. Şimdilik ortaya çıkan bu enerji çok çok az olsa da tıbbi alanlarda kullanışlı olabiliyor.

ŞARJ SORUNU ORTADAN KALKABİLİR

Araştırmacılar, ürettikleri bu anteni ileride telefonlara yerleştirerek, tamamen bataryasız telefonlar üretilmesi için çalışmalarına devam ediyor. Bu teknolojinin ne zaman karşımıza çıkacağı bilinmese de araştırmacılar ileride şarj sorununu tamamen ortadan kaldırmaya kararlı gibi görünüyor.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir