Petrol
110.9
-0.01%
Euro
17.0412
0.03%
Dolar
15.9322
0.04%
Altın
949.53
0.08%
Borsa
2381
0.36%
Bitcoin
474.967
-1.35%
17ºC
İstanbul
Hafif yağmur 17 C

  Yıldız fotoğrafı çekmenin ipuçları

  DSLR fotoğraf makinalarıyla yıldız fotoğrafı çekmek aslında çok kolay.. Bunun için makinanızda yapacağınız birkaç ayar size güzel fotoğraflar çekmenizi sağlayabilir.
  • 28.10.2014 - 17:38
  Yıldız fotoğrafı çekmenin ipuçları

  Yıldız fotoğrafı çekmenin ipuçları #1

  Geceleri, ışıksız ortamlarda DSLR fotoğraf makinalarıyla fotoğraf çekmek oldukça zorlaşır. Bu zorluğu gece fotoğraf çekmeyi denerken görebiliriz. Makinayı gökyüzüne çevirip deklanşöre bastığımızda makinanın sürekli netleme yapmaya çalışmasını görürüz. Bunun nedeni makinanın yeterli ışığı bulamamasıdır.

  ŞEHİR IŞIKLARINDAN UZAK BİR YER

  Şehrin içinde etraftan yansıyan ışıkların makinayı etkileyeceğinden dolayı öncelikle şehir ışıklarından uzak bir yere gitmeniz gerekiyor. Çünkü fotoğraf çektiğiniz anda kadraja yansıyan bir araba farı her şeyi mahvetmeye yeter.

  RAKIMIN YÜKSEK OLMASI GEREKİR

  Havanın mümkün olduğu kadar az neme sahip olduğu bir anda bir yüksek bir rakımdan çekilecek fotoğraflar yıldızların daha net çıkmasını sağlar.

  Yıldız fotoğrafı çekmenin ipuçları #2

  FOTOĞRAF İÇİN DOĞRU SAAT BEKLENMELİ

  Çekim saati de iyi bir fotoğraf için çok önemlidir. Fotoğrafı çekeceğiniz saatlerin 01:00 ile 04:00 olması en uygun saatlerdir. Çünkü güneş batmış gibi görünse de açısal olarak üst atmosefere güneş ışığı yansımaya devam edecektir, bu da daha az yıldızın görünür olmasına neden olur. Ayrıca fotoğrafın çekileceği zaman Ay'ın da olmaması fotoğrafı daha da güzelleştirecektir.

  EKİPMAN

  Yıldız fotoğrafı çekmek için en önemli iki ekipman tripod ve lenstir. Mümkün olduğu kadar geniş açılı bir lens fotoğraf için daha olumlu bir sonuç verecektir. Tripodunuzu hiç kıpırdamayacak bir şekilde sabitlemelisiniz. Yine çok karanlık bir ortamda olacağınız için hazırlık aşamasında bir el feneri de işinizde yarayabilir.

  EMEKLERİNİZ BOŞA GİTMESİN

  Son olarak da yanınızda bir bilgisayar bulundursanız çektiğiniz fotoğrafı anında görebilmek için çok önemlidir. Çünkü çektiğiniz fotoğraf küçük ekranda gözüktüğü için yıldızları netlenmiş gibi görebilirsiniz. Çektiğiniz fotoğrafı bilgisayarda, büyük ekranda görerek netlemenin doğru olup olmadığını rahatça anlarsınız.

  Yıldız fotoğrafı çekmenin ipuçları #3

  POZLAMA SÜRESİ (ENSTANTANE)

  Tripodunuzu kımıldamayacak şekilde sabitledikten sonra makinayı tripoda sabitleyin. Makinayı Manuel moda aldıktan sonra Pozlama Süresi 15-20 saniyelik pozlama süresine getirilmelidir. Bu sürelerin üzerine çıkınca dünyanın hareketlerinden dolayı fotoğrafınızda yıldızlar çizgi halinde çıkabilir.

  İSO AYARI

  İSO ayarlarının da ortalama 800 ila 1600 olmalıdır. Eğer İSO ayarlınız daha da artarsa fotoğrafta pikselleşmeler olabilir.

  DİYAFRAM AYARI

  Fotoğrafta iyi bir sonucun çıkması için diyafram ayarının da mümkün olan en açık duruma getirilmesi gerekir.  Örneğin 18 mm bir lens kullanıyorsanız diyaframınız f:3.5 olmalıdır.

  OTOMATİK NETLEMEYİ UNUTUN

  Lensi manuel netlemeye getirin live view özelliğini açın + tuşuna basarak görüntüyü büyütün, parlak bir yıldızı bulup elle netleyin. İlk başlarda kısa sürelerde çekimler yaparak doğru yere netlemeyi deneyerek öğrenin.

  Yıldız fotoğrafı çekmenin ipuçları #4

  KOMPOZİSYON ÇOK ÖNEMLİ

  Akla ilk gelen şey gökyüzüne dik olarak bir çekim yapmak olsa da genelde kadraja; orman, terk edilmiş bir kulübe, kayalar vs gibi bir obje koymak çok daha güzel bir sonuç elde etmemizi sağlar. İlle gökyüzü çekilecekse Samanyolu en güzel sonucu alacağımız noktadır. En çok yıldız Samanyolu kadrajında görünür olacaktır. Bu arada kadrajda kulübe veya araç varsa çekim sırasında kısa süreyle bu objelere el feneri tutmak emin olun muhteşem sonuçlar verecektir.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir