Petrol
97.15
0.87%
Euro
18.4457
0.92%
Dolar
17.8641
-0.19%
Altın
1.033
-0.03%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
428.721
2.79%
29ºC
İstanbul
Çok bulutlu 29 C

  3 bin yıllık mumyanın sesi hayata döndürüldü

  Bilim insanları, 3 bin yıllık mumyalanmış Mısırlı bir rahibin ses yolunu üç boyutlu yazıcı ile kopyalayarak rahibin sesini hayata döndürmeyi başardığını duyurdu.
  • DHA
  • 24.01.2020 - 14:37
  3 bin yıllık mumyanın sesi hayata döndürüldü

  Bilim insanları, Antik Mısır’ın Waset şehrinde rahiplik yapan ve XI. Ramses’in hükümdarlığı sırasında yaşadığı belirtilen Nesyamun isimli rahibin sesini 3 bin yıl aradan sonra hayata döndürdü.

  3 bin yıllık mumyanın sesi hayata döndürüldü #1

  ÜÇ BOYUTLU YAZICI İLE SES KOPYALANDI

  Araştırmacılar, bir CT tarayıcısıyla rahibin ses yolunun fotoğrafını elde etti ve daha sonra elde ettikleri veriler aracılığıyla üç boyutlu yazıcı kullanarak ses yolunu kopyaladı.

  Kullanılan teknolojiler sayesinde araştırmacılar ‘e’ sesli harfi benzeri bir ses elde etmeyi başardı.

  3 bin yıllık mumyanın sesi yeniden hayata döndürüldü İZLE

  YUMUŞAK DOKU KORUNDU

  Araştırmacılar şarkı söylemeyi de içeren dini ritüeller için güçlü bir ses ihtiyaç duyduğu belirtilen Nesyamun isimli rahibin sesini, yumuşak dokunun çok iyi korunup, bozulmamış olması sayesinde hayata döndürebildiklerini açıkladı.

  3 bin yıllık mumyanın sesi hayata döndürüldü #2

  RAHİBİN İSTEĞİYDİ

  Öte yandan araştırmacılar, mumyaların ‘nesne’ olarak ele alınmayıp, bir zamanlar yaşamış insanların kalıntıları olarak ele alındıkları için Nesyamun isimli rahibi ‘konuşturmanın’ etik olup olmadığını da sorguladıklarını belirtti. Ancak araştırmacılar, rahibin tabutunda buldukları yazıt nedeniyle rahibin isteğinin sesinin yeniden duyulması yönünde olduğunu düşündüklerini ve bu yüzden de sesi hayata döndürdüklerini açıkladı.

  3 bin yıllık mumyanın sesi hayata döndürüldü #3

  HASTANEDEN İLK KARE

  Ayrıca, Scientific Reports dergisinde yayımlanan araştırmada mumyanın yeniden hayata döndürülen sesi de yer alırken, Leeds Museums and Galleries de mumyanın, araştırma sırasında hastaneden fotoğrafını paylaştı.

  3 bin yıllık mumyanın sesi hayata döndürüldü #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir