Sonbaharda doğanlar şanslı

dd

Almanya`nın kuzeyindeki Rostock`daki Max Planck Nüfusbilim Araştırma Enstitüsü`ndeki bilim adamlarının, Avusturya, Danimarka ve Avustya`da 1 milyondan fazla kişi üzerinde yaptığı araştırmada, doğum ayının ortalama ömür ile bağlantılı olduğu ortaya çıkarıldı.

Mevsim farklılıklarına göre hamilelik sırasında anne adaylarının ne yedikleri ve yılın değişik zamanlarında ortaya çıkan hastalıkların, yeni doğan bebeğin sağlığında ve yaşlılıkta ortalama ömre etkisi olabileceği belirtildi. Araştırma ekibinden Gabriele Doblhammer, “Bahar ayında doğum yapan bir anne, daha az vitamin aldığı kışın son döneminde hamileliğini geçirir. Emzirmeyi bırakıp normal gıdaya başladığında yazın sıcak günleri olur ve bebekler sindirim sistemi hastalıklarına karşı dayanıksız olur” dedi.

Sonbaharda doğan bebekler daha kilolu

Doblhammer, sonbaharda doğan bebeklerin baharda doğanlara göre daha kilolu olduğunu söyledi. Araştırmaya göre, Avusturya`da Ekim-Aralık aylarında doğanların, Nisan-Haziran ayları arasında doğanlara göre 7 ay daha uzun yaşadığı, Danimarka`da ise sonbaharda doğanların baharda doğanlara göre yaklaşık 4 ay uzun yaşadığı belirlendi.

Güney yarımkürede de durumun aynı olduğunu ortaya çıkaran bilim adamları, Avrupa`da bahar yaşanırken Avustralya`nın sonbaharında doğanların baharda doğanlardan 4 ay daha uzun yaşadığını kaydetti.