Euro
9.4762
0.31%
Dolar
7.813
0.53%
Altın
461.42
0.24%
Borsa
1.331
0%
Bitcoin
147.849
-1.90%
6ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 6 C

  Alevi Japon öğrencilerin gözdesi oldu

  Tunceli Üniversitesi'nde Japon bir antropolog Alevilik dersi veriyor, üstelik kendisi de Alevi.
  • 04.10.2013 - 12:56
  Alevi Japon öğrencilerin gözdesi oldu

  Alevi Japon öğrencilerin gözdesi oldu #1

  Sophia Üniversitesi'nde antropoloji alanında yüksek lisansını ve doktorasını tamamlayan Japon antropolog, Tunceli Üniversitesi'nde Alevilik dersi veriyor.

  2011 yılında Tunceli Üniversitesi'nde yardımcı doçentlik unvanını alan Yrd. Doç. Dr. Hiroki Wakamatsu, Alevilik'ten etkilenerek Müslüman oldu.

  'MÜSLÜMAN OLMAK İÇİN TEREDDÜTLERİM VARDI'

  Alevilikle ilgili araştırmalar yapan Wakamatsu zamanla Alevi olmaya karar verdiğini belirterek, 'Tibet'te olabilirdim ya da Arjantin'de olabilirdim ama bir hocamın tavsiyesiyle Türkiye'deki Alevi toplulukları üzerine çalışmaya başladım' dedi.

  'Müslüman olmak için uzun zamandır tereddütüm vardı' diyen Japon antropolog Hiroki Wakamatsu, 'Ankara Üniversitesi'nde samimi hocalarımız vesilesiyle Müslüman olmak kısmet oldu. Ondan sonra Alevi olmayı seçtim. Alevi yolu bir meşrebdir benim için. Kendi adıma, İslam'ın Allah'a ulaşmak için en doğru yolu olduğuna inanıyorum' şeklinde konuştu.

  ÖĞRENCİLERİ ÇOK SEVİYOR

  Tunceli Üniversitesi'nde öğrenciler Japon hocalarından çok memnun. Bir öğrenci Wakamatsu'yla ilgili düşüncelerini şöyle açıkladı: 'Açıkçası kendi alanımda Hiroki Hoca gibi bir hocanın olacağını düşünmemiştim. Japon bir hocanın ders vermesi çok farklı bir deneyim oldu benim için' dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir