Petrol
112.15
-0.02%
Euro
17.3567
-0.18%
Dolar
16.6324
-0.03%
Altın
973.02
0.00%
Borsa
2402
-3.55%
Bitcoin
336.824
-1.50%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Ateş sıcağının çevresinde 60 TL'ye ekmek parası

  Ekmek paralarını mangal kömüründen sağlayan işçiler, Adana’da şehir merkezine 15 kilometre mesafede kurdukları çadırda ekmek mücadelesi veriyor.
  • İHA
  • 29.07.2019 - 10:40
  • Güncelleme : 29.07.2019 - 10:40
  Ateş sıcağının çevresinde 60 TL'ye ekmek parası

  Mangal kömürü, zorlu aşamalardan geçerek üretiliyor.

  Adana’nın merkez Yüreğir ilçesinde yaz sıcaklarıyla birlikte bin dereceye varan sıcaklıkta üretilen mangal kömürü, işçilere büyük zorluklar yaşatıyor.

  Yaklaşık 25 gün süren bir mücadelenin ardından 25 ton odunun kullanıldığı bir piramitten, 10 tona yakın mangal kömürü elde ediliyor.

  24 SAAT NÖBETLEŞİYORLAR

  Doğal yöntemlerle odun kömürü üreten işçiler, yıl boyunca izin alınmış ormanlık alanlardan ve tapulu arazilerden topladıkları ağaçları, günler süren bir çalışmayla kömüre dönüştürüyor. Günün ilk ışıklarıyla mesaiye başlayan işçiler, kesilen ağaçları çadırların bulunduğu alanda kurdukları ocaklarda 3 ile 4 hafta kontrollü şekilde ve başında nöbet tutarak yakıp, daha sonra soğutma çalışması yapıyor.

  Ateş sıcağının çevresinde 60 TL ye ekmek parası #1

  Bu işlemler sonucu oldukça meşakkatle elde edilen odun kömürleri, kamyonlara yüklenip alıcılarına götürülerek satışa sunuluyor. Yaktıkları odunların başında 24 saat nöbet tutarak geçiren ve yüzlerinden kömür karası eksik olmayan mevsimlik işçiler, oldukça zorlu bir iş yapmalarına rağmen ekmek parası kazanmanın mutluluğunu yaşıyor.

  Ateş sıcağının çevresinde 60 TL ye ekmek parası #2

  "HER İŞİN ZORLUĞU VAR"

  Kömürün kaliteli olması için ocağın yavaş yanması gerektiğini ve bu işlemin de yaklaşık 15 ile 25 gün sürdüğünü dile getiren mangal kömürü yapımı ustalarından  Mehmet Yıldız, “Biz bu odunu çatıyoruz. Çattıktan sonra da saman yapıyoruz. Samandan sonra da toprak işleme başlıyor ve ondan sonra yakma başlıyor. 20 gün boyunca yanıyor. 20 gün sonra toprağın içinden kömürü çıkarıp satıyoruz. Her işin zorluğu var.” dedi.

  BİN DERECE ATEŞİN ETRAFINDA ZORLU MESAİ

  Bin derece ateşin arasında çalıştıklarını belirten Yıldız, kendilerinin de sıcakta zorlandıklarını kaydetti. Yanan kömürün başında 24 saat boyunca nöbetçi beklediğini anlatan Mehmet Yıldız, daha sonra şunları söyledi:

  “30 dakika çalışıp 15 dakika oturuyoruz. Akşam serinliğinde çalışıyoruz. O ateş üzerinde saman ve toprak olduğu için bizi etkilemiyor. O ateş 1.000 derece var. Adana’nın sıcağı malum sistem bu şekilde işliyor. Bizde nöbet var, gündüz çalışan gece çalışmaz. Akşam saat 8.00'de başlayan adam sabah 5’e kadar nöbet tutar, daha sonra diğeri devralır. 2 kişi devamlı başını bekler. Patlak olduğunda kapatmamız lazım yoksa ateş dışarı çıkar.”


  Ateş sıcağının çevresinde 60 TL ye ekmek parası #3

  "KURTARMIYOR AMA EKMEK PARASI..."

  Mangal kömürünün piyasada para etmediğini anlatan Yıldız, “Şu anda Piyasası yok, yani satamıyoruz. Eleman parası, saman parasıdır ama yapacak bir şey yok işimiz bu. Çuvalı 50 TL’ye satıyoruz. Şu anda kurtarmıyor maliyeti ama yapacak bir şey yok. Herkes bu işi yapmaz zor iş ama ekmek parası çoluk çocuk var.” ifadelerini kullandı.

  Ateş sıcağının çevresinde 60 TL ye ekmek parası #4

  8 sene önce Suriye’nin Halep kentinden iç savaş yüzünden Adana’ya kaçan Yasin Muhammed (21) ise günlük 60 TL yevmiye ile çalıştığını anlatarak, “İş zordur. Başka iş yok. Günlük 60 liraya çalışıyorum. Sabah 5’de gelip akşam 8’de bırakıyorum. Zordur hep sıcak ve tozdur. Ne yapalım başka iş yok.” diye konuştu.

  Ateş sıcağının çevresinde 60 TL ye ekmek parası #5

  "ADANA, MANGAL KÖMÜRÜ İÇİN ÇOK UYGUN"

  Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan ise Adana’nın, mangal kömürü yapımı için en uygun bölge olduğunu kaydederek şu ifadeleri kullandı:

  “Narenciyede bazı ağaçlar yaşlandığı için onlar sökülüp kömüre dönüştürülüyor. Burada odunlar piramit şeklinde dizilir, 20-25 ton kümeler halinde bunların üzeri 10-15 santim kap ile kaplanır, onun üzeri de toprakla kaplanır hava almasın diye. Etraflarından yanmaya başlar. Bir kümenin yanması 15 ile 25 gün arasıdır. Portakal kömürünün kilogram fiyatı 3 liraya diğerleri ise 2 ile 2 buçuk lira arasında satılmakta. Çalışanların üstü simsiyah. Siyah güneş ışığını da direkt olarak çekmekte. Bizim burada narenciye fazla olduğu için kömür üretimi fazla. Kömür kışın yapılmaz. Nisan ayında başlar havalar soğuduğunda kömür işi biter.”

  Ateş sıcağının çevresinde 60 TL ye ekmek parası #6

  Ateş sıcağının çevresinde 60 TL ye ekmek parası #7

  Ateş sıcağının çevresinde 60 TL ye ekmek parası #8

  Ateş sıcağının çevresinde 60 TL ye ekmek parası #9

  Ateş sıcağının çevresinde 60 TL ye ekmek parası #10

  Ateş sıcağının çevresinde 60 TL ye ekmek parası #11

  Ateş sıcağının çevresinde 60 TL ye ekmek parası #12

  Ateş sıcağının çevresinde 60 TL ye ekmek parası #13

  Ateş sıcağının çevresinde 60 TL ye ekmek parası #14

  Ateş sıcağının çevresinde 60 TL ye ekmek parası #15

  Ateş sıcağının çevresinde 60 TL ye ekmek parası #16

  Ateş sıcağının çevresinde 60 TL ye ekmek parası #17


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir