Euro
10.8916
0.38%
Dolar
9.3305
0%
Altın
533.51
0.7%
Borsa
1.418
0%
Bitcoin
581.422
0.28%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  Avuç içi ve koltuk altı terlemelerinden yakınanlar dikkat

  Terleme, sağlıklı insanlarda olması gereken fizyolojik bir durum fakat günlük hayatta kimi olumsuzluklara neden olabilir
  • 24.11.2012 - 11:47
  Avuç içi ve koltuk altı terlemelerinden yakınanlar dikkat

  Avuç içi ve koltuk altı terlemelerinden yakınanlar dikkat #1

  Terleme; vücudun tuz, sıvı ve ısı dengesini sağlayan, sağlıklı insanlarda olması gereken fizyolojik bir olaydır. Isı regülâsyonunu yapan ter bezlerimiz derinin alt katmanlarında yer alır. Üre ve laktik asit içeren bir salgı üretir. Bu salgının tuz konsantrasyonu böbrek üstü bezinin aktivasyonuna bağlı olarak değişir. Ter salgısı sinir sisteminin sempatik bölümünün kontrolü altındadır. Obezite, menopoz, kullanılan çeşitli ilaçlar (antidepresanlar gibi), endokrin bozukluklar (hipoglisemi, hipertirodizm, feokromositoma) ve çeşitli nörolojik hastalıklar terlemede artışa sebep olabilir. Bu gibi kişilerde uygun tedavi yöntemleriyle (ilaç, hormon tedavileri, kilo verme vs) terleme kontrol altına alınabildiğinden terleme şikayeti ile gelen hastalarda bu ikincil sebepler mutlaka göz önünde tutulmalıdır. Sebebi belli olmayan ve daha çok avuç içleri, ayak tabanları ve koltuk altlarında aşırı terlemeye yol açan primer hiperhidroz ise stres, heyecan gibi emosyonel olaylarla tetiklenir ve toplumun yaklaşık olarak %0,6-1'ini etkiler.

  Aşırı terleme hem sosyal hem de profesyonel açıdan kişileri rahatsız eden ciddi bir problemdir. Koltuk altındaki terlemeler koku ve mantar enfeksiyonlarına yol açabilirken; eldeki terleme sosyal hayatta el sıkışırken bazen de kalem veya direksiyon tutma gibi elin kullanımını gerektiren faaliyetlerde zorluklara neden olur.

  Botoks nedir ve nasıl uygulanır?

  Clostridium botulinum denen bakterinin ürettiği toksinden elde edilen, tıbbi ve estetik amaçlı uygulanmak üzere hazırlanmış ticari preparatlardır. Deri içine enjeksiyonlar şeklinde uygulanır. Terleme amaçlı olarak yapılan uygulamalarda bölge önce iyot-nişasta yöntemiyle işaretlenir; sonrasında çok ince uçlu iğnelerle 1,5-2 cm aralıklarla enjeksiyonlar yapılır.

  Botoksun terlemenin önlenmesinde ne gibi bir rolü vardır?

  Botoks ter salgısını kontrol eden sinirsel iletiyi geçici olarak bloke ederek etki eder. Bu etki kişiden kişiye değişmek üzere yaklaşık 4 ila 9 ay arasında sürer.

  Uygulama ağrılı bir işlem midir?

  Deri içine yapılan bütün enjeksiyonlarda olduğu gibi botoksta da bir miktar ağrı olur, ancak bunu gidermek için işlem öncesinde lokal anestezik içeren kremler uygulanabilir.

  Terlemeyi önlemek için yapılacak botoks uygulaması kimlere yapılabilir?

  Terlemeyi önlemek amacıyla botoks uygulaması 18 yaşından büyük ve herhangi bir kontrendikasyonu (uygulamaya engel durumu) bulunmayan herkese yapılabilir. Uygulama özellikler aşırı terleyen ve bu durumdan kendi ve çevresindekilere rahatsızlık veren kişilere uygulanır. İnsanlarla teması fazla olan çeşitli meslek grupları (yöneticiler, pazarlamacılar, yemek ve yiyecek sektöründe çalışanlar, satış elemanları vs.) aşırı terleme şikayeti yaşıyorlarsa tercih edebilirler.

  Terlemeyi önlemek için yapılacak botoks uygulaması kimlere yapılamaz?

  Botoks uygulaması etken maddeye (botulunim toksinine) alerjisi olanlar, hamileler ve hamile kalma ihtimali olan kişiler, emziren anneler, uygulama bölgesinde cilt enfeksiyonu olanlar, myastenia gravis gibi sinir ve kas hastalıkları olanlar, aminoglikozid grubu antibiyotik, kan sulandırıcı, bağışıklık sistemini zayıflatan ilaçlar kullanan kişilere yapılmamalıdır.
  Avuç içine yapılan uygulamalarda bazen eldeki küçük kaslarda geçici güç kaybı olabildiğinden mesleklerini ellerini kullanarak icra eden (piyanistler, keman ve diğer enstrümanları çalanlar, cerrahlar, diş hekimleri vs) kişilerde dikkatli olunmalıdır.

  Terleme karşıtı botoks uygulaması vücudun hangi bölgelerine uygulanır?

  Uygulama en sık koltuk altı ve avuç içlerine yapılır. Daha az tercih edilmekle beraber ayak tabanlarına da uygulanabilir.

  Terlemeyi botoks yöntemi ile önlemenin gelecekte bir yan etkisi olur mu?

  Terleme tedavisinde botoks etkin, güvenilir, kolay ve yan etki riski düşük bir uygulamadır. Klinik çalışmalarda ter bezleri ve diğer dokular üzerine uzun süreli ve kalıcı yan etkileri bildirilmemiştir.

  Uygulama kesin sonuç veren bir uygulama mıdır?

  Hayır, uygulama kesin sonuç veren bir işlem değildir. Tedavinin etkisi uygulamadan sonra 1 hafta içinde başlar. Yaklaşık 4 ila 9 ay arasında sürer ve ne yazık ki ömür boyu devam etmez. İşlemin belli periyotlarla devam etmesi gerekmektedir.

  Sonuca kaç seansta ulaşılır?

  Uzman ve deneyimli ellerde yapılan uygulamalarda tek seansta sonuç alınır.

  Dr. Zambak Dal

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir