Petrol
86.96
3.22%
Euro
19.4199
0.90%
Dolar
18.6284
-0.05%
Altın
1.059
1.09%
Borsa
4978
0.31%
Bitcoin
322.660
3.10%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C

  Aydınlı kız kardeşler iş bulamayınca çiftçi oldu

  Öğrenimlerini tamamlayan iki kız kardeş, aldıkları hibe ile ailesinin ahır olarak kullandığı yeri istiridye mantarı tesisine dönüştürdü.
  • AA
  • 10.12.2019 - 05:20
  • Güncelleme : 10.12.2019 - 05:20
  Aydınlı kız kardeşler iş bulamayınca çiftçi oldu

  Aydın'ın Bozdoğan ilçesi Kılavuzlar Mahallesi'nde yaşayan Hatice Ağırbaş (22) Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Gediz Meslek Yüksekokulu Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama Bölümü'nden, ablası Fatma Ağırbaş ise Uludağ Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu.

  İŞ BULAMAYINCA ÇİFTÇİ OLMAK İSTEDİLER

  Bir müddet iş arayan iki kardeş, internet üzerinden yaptıkları araştırma sonucunda istiridye mantarı yetiştiriciliği yapmaya karar verdi. Düşüncelerini paylaştıkları babaları Mesut Ağırbaş'ın da destek verdiği kardeşler, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın "Genç Çiftçi Projesi"ne başvurdu. Proje kapsamında 28 bin liralık hibe alan iki kardeş, üretimi yapacakları tesis arayışına girdi.

  Aydınlı kız kardeşler iş bulamayınca çiftçi oldu #1

  AHIRI YILDA 3 TON ÜRETİM KAPASİTELİ TESİSE DÖNÜŞTÜRDÜLER

  Maddi imkanları yeterli olmayan kardeşler, sonunda evlerinin yanında bulunan ahırı bu iş için kullanmaya karar vererek, yaptıkları tadilatla burayı yılda 3 ton üretim kapasiteli tesise dönüştürdü. Mantarların hasat aşamasında da kendileri çalışan iki kardeş, ürünlerini anlaştıkları toptancıların yanı sıra perakende olarak internetten de satıyor.

  Aydınlı kız kardeşler iş bulamayınca çiftçi oldu #2

  "YAPABİLECEĞİMİZE İNANDIK VE YOLA ÇIKTIK"

  Açıklama yapan Hatice Ağırbaş, kendi işlerini yaptıkları için çok mutlu olduklarını söyledi. İşe başladıkları andan itibaren başarılı olacaklarına inandıklarını aktaran Ağırbaş, "Çevremizden 'Kız başınıza nasıl yapacaksınız?', 'Daha önce hiç mantar yetiştirdiniz mi', 'Ne anlarsınız?' diyenler oldu ama biz onlara hiç aldırış etmedik ve bu işe girdik. Önemli olan yapabileceğinize inanmaktı. Biz de buna inandık ve yola çıktık." dedi.

  Aydınlı kız kardeşler iş bulamayınca çiftçi oldu #3


  Görüş Bildir