Euro
15.3497
0.71%
Dolar
13.5842
0.80%
Altın
801.5030
0.05%
Borsa
1955
0.49%
Bitcoin
523.816
4.11%
1ºC
İstanbul
Bulutlu 1 C

  Baklava yiyecekseniz bunları göze almalısınız

  "2 dilim baklava kişilerin 1 saate yakın tempolu yürüyüş demektir. 6-8 baklavayı hesap edersek bunun telafisi yoktur."
  • 16.08.2012 - 13:21
  Baklava yiyecekseniz bunları göze almalısınız

  Baklava yiyecekseniz bunları göze almalısınız #1

  Beslenme Uzmanı Gülşen Altın, Ramazan Bayramı'nda ikram edilecek tatlılarla çok fazla kilo alındığı konusunda uyararak, 'Kilosu olan her kişi aslında hastalık potansiyeli var, her aldığı kilo sağlığına zararlıdır. Kanserin bile nedenlerinden biri kilodur. Şeker Bayramı'nda insanlar tatlıları zayıfsa yesin, şeker hastası bile olsa yesin fakat kilosu varsa yemesin' dedi.

  Ramazan Bayramı yaklaştı. Şeker bayramı adı koyulan ve akraba ve dost ziyaretlerinde bol miktarda tatlı ikram ediliyor. Yediğimiz tatlıların kiloya dönüşmemesi önerisinde bulunan uzmanlar, tatlılara saldırmanın ne kadar tehlikeli olacağı vurgusu yaptı.

  Park Sima Sağlıklı Zayıflama Polikliniği Genel Müdürü Beslenme Uzmanı Gülşen Altın, Ramazan ayında tatlılara saldırılmaması gerektiği konusunda özellikle şeker hastalarını uyardı. Beslenme Uzmanı Gülşen Altın , Ramazan Bayramı'nda insanların öncelikle sağlıklarını tehlikeye atmamaları uyarısında bulunarak, 'Uzun bir açlık döneminden sonra daha az aralıklarla açlık dönemi geçirmeleri lazım. Lıght tatlıları tercih etmeleri lazım. Ya da daha lıght yapabilecekleri tatlıları yapmaları lazım. Önemli olan bu dönemde hızlı ve ani bir şekilde tatlı tüketimini artırmamaktır. Çünkü sağlık sorunları ortaya çıkacaktır. Her bayram ziyaretinde tatlı yediklerini düşünürsek, bayram şekerini düşünürsek rahatsızlıklar ortaya çıkabilir' şeklinde konuştu.

  2 dilim baklava 500 kalori

  2 dilim baklavanın 500 kalori olduğunu söyleyen Altın, tatlı tüketenleri spor yapması gerektiğini ifade etti. Altın, "2 dilim baklava kişilerin 1 saate yakın tempolu yürüyüş demektir. Düşünmek gerekiyor ne kadar tatlı tüketmeleri gerekiyor bayramda. 2 saatlik ev işi bir tek baklava yapıyor. 6-8 baklavayı hesap edersek bunun telafisi yoktur. Şeker hastaları hastalanacaktır. Sağlıklarına dikkat etmeleri gerekiyor. Tükettiğiniz her bir porsiyon baklava için 500 kalori alırsınız. Bunu eritmek için de 1.5 saat hızlı tempolu yürüyüş, 1.5 saat hızlı yüzmek, 1 saat tempolu bisiklet çevirmek, 1 saat futbol oynamak, 2 saat tempolu ev temizliği, iyi bir tenis oyuncusuysanız 45 dakika tenis oynamak gerekiyor' dedi.

  BOMBA ETKİSİ YARATIYOR

  Beslenme Uzmanı Altın, baklavanın 3 yasak olarak adlandırılan, beyaz un, şeker ve yağı içinde barındırdığına dikkat çekerek, "Hepsi bomba etkisi yaratabiliyor. En azından kuru baklava tercih edilmesi gerekiyor. Biz kuru baklavayı tercih ediyoruz. Şeker hastaları kalp damar hastalığı olanlar, kilosu olan her kişi hasta potansiyeli taşır. Kilosu olan her kişi aslında hasta potansiyeli var, her aldığı kilo sağlığına zararlıdır. Kanserin bile sebeplerinden biri kilodur. Zayıfsa yesin, şeker hastası bile olsa yesin fakat kilosu varsa yemesin' diye konuştu.


  Görüş Bildir