Petrol
114.16
0.32%
Euro
17.5456
-0.04%
Dolar
16.6743
-0.05%
Altın
976.47
0.04%
Borsa
2472
-0.73%
Bitcoin
337.607
-4.19%
27ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 27 C

  Bebeğini kaybettiği tıp merkezinde 'gönüllü anne' oldu

  Van'da 26 yıldır yenidoğan yoğun bakım ünitesi hemşireliği yapan, görev yaptığı serviste 16 yıl önce erken dünyaya gelen bebeğini kaybeden Şadigül Köroğlu, bebeklerin hayatta kalmaları için çabalıyor.
  • AA
  • 04.02.2020 - 07:35
  • Güncelleme : 04.02.2020 - 07:35
  Bebeğini kaybettiği tıp merkezinde 'gönüllü anne' oldu

  Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi'nde görevli 47 yaşındaki hemşire Şadigül Köroğlu, 16 yıl önce bebeğinin hayatını kaybettiği merkezde, erken dünyaya gelen ve sağlık sorunları yaşayan prematüre bebeklere "gönüllü annelik" yapıyor.

  BAŞKA ANNELER EVLAT ACISI YAŞAMASIN İSTİYOR

  Merkezin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde 26 yıldır görev yapan Köroğlu, "parmak bebek" olarak nitelendirilen minik yüreklerin yaşama tutunmaları için meslektaşlarıyla yoğun çaba gösteriyor.

  Aynı ünitede 16 yıl önce erken dünyaya gelen bebeğini kaybeden Köroğlu, başka annelerin de aynı acıyı yaşamaması için elinden geleni yapıyor.

  Kendi evladı gibi gördüğü bebeklere şefkatle yaklaşan, tüm ihtiyaçlarıyla yakından ilgilenen Köroğlu, bebeklerinin sağlığına kavuşmasını bekleyen ailelerin de sevgisini kazanıyor.

  Bebeğini kaybettiği tıp merkezinde gönüllü anne oldu #1

  "ÇOCUĞUM ÖLDÜ, BAŞKA BEBEKLERİN SÜT ANNESİ OLDUM"

  Köroğlu, görev yaptığı serviste bebeğini kaybettikten sonra prematüre bebeklerin hayata tutunması için mücadele ettiğini anlattı.

  O dönemde servisteki iki bebeğe süt annelik yaptığını belirten Köroğlu, "Bebeğimi kaybettiğim hafta birçok bebek hayata tutundu. O dönemde süt verdiğim bebeklerden biri kimsesizdi, diğerinin de anne sütü kesilmişti. Bebeklere süt annelik yapmak bana da iyi geldi. Bebeğimi kaybettim diye isyan edip hayata küsmedim." dedi.

  Bebeğini kaybettiği tıp merkezinde gönüllü anne oldu #2

  Kan bulunamayan bebeklere defalarca kan verdiğini dile getiren Köroğlu, "Terk edilmiş bir bebeğe 4 ay süt annelik yaptım. Bu bebek sonra evlat edinildi. Bunun gibi 1-2 ay baktığımız birçok bebek vardı. Bebeğimi kaybettim ama burada yüzlerce bebeğim var." diye konuştu.

  İnsanın bebeğinden, evladından daha kıymetli bir şeyin olmadığını vurgulayan Köroğlu, annelerin kendilerine emanet ettiği bebeklere özenle baktıklarını, aileleri sürekli bilgilendirdiklerini aktardı.

  Bebeğini kaybettiği tıp merkezinde gönüllü anne oldu #3

  "TEDAVİ ETTİĞİMİZ BEBEK, MESLEKTAŞIM OLDU"

  Tedavi gören çocuklarla aralarında duygusal bağların oluştuğunu ifade eden Köroğlu, şu ifadeleri kullandı:

  "Tedavi ettiğimiz bir prematüre bebek aynı ünitede meslektaşım, mesai arkadaşım oldu. Bu benim için çok güzel bir anı. Prematüre bebekleri yetişkin biri olarak karışımızda görünce tarifi imkansız duygular yaşıyoruz. Bebekleri sağlıklı bir şekilde annelerinin kucağına verdiğimizde, aileler kadar biz de mutlu oluyoruz. Hastalanan bebek olduğunda sabaha kadar uyuyamıyoruz. Bazen servisteki arkadaşlarla para toplayarak bebeklerin ihtiyacını karşılıyoruz. Bundan mutluluk duyuyoruz."

  Bebeğini kaybettiği tıp merkezinde gönüllü anne oldu #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir