Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
562.845
-0.41%
16ºC
İstanbul
Hafif yağmur 16 C

  Beyinde lenf damarı bulundu

  Ders kitaplarında yazanın aksine beyine giden lenf damarlarının olduğu keşfedildi.
  • Ajanslar
  • 04.06.2015 - 15:50
  Beyinde lenf damarı bulundu

  beyin

  Dolaşım sisteminin bir parçası olan lenf sistemi, lenf sıvısını taşıyan bir sistem. 2009'da yapılan bir araştırmaya göre, beyin lenf sistemiyle doğrudan bağlantısı olmayan organdı. Ancak şimdilerde bu iddianın doğruluğu tartışılıyor.

  Virjinya Üniversitesi'nde araştırmacı olan Antoine Louveau, mikroskopta beyni koruyan ince zarları incelerken, orada olmaması gereken bir şey gördü: Lenf damarı..

  Beyinde lenf damarı bulundu #2

  Eski lenf sistemi haritası (solda) ve yeni lenf sistemi haritası (sağda)

  LENF DAMARI OLMAMALIYDI

  Louveau'ya göre, bütün ders kitaplarında orda lenf damarı olmaması gerektiği yazılıydı. Ancak Virginia Üniversitesi Nörologu Jonothan Kipnis ile yaptıkları bir dizi test sonrasında Louveau'nun haklı olabileceği anlaşıldı.

  Uzmanlara göre bu keşif kabul edilirse Alzheimer, MS ve menenjit gibi nörolojik hastalıklarla ilgili araştırmalara ışık tutabilir.

  Beyinde lenf damarı bulundu #3

  (Neredeyse görünmez olan lenf damarları, kan damarlarının (yeşil renk) yanında kırmızıyla gösteriliyor)

  TEKRAR ARAŞTIRILMALI

  İlk önce fareler üzerinde yapılan araştırma, Nature dergisinde yayınlandı. Ancak bu damarların insanlarda da olduğunun kabul edilmesi için araştırmanın başka uzmanlar tarafından tekrarlanması gerekiyor.

  Şimdi, bilim insanları bu sistem gerçekten insanlarda var olup olmadığı ve bu damarların Alzheimer, MS ve menenjit gibi hastalıklardaki patansiyel rolünün ne olduğu üzerinde çalışıyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir