Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
359.656
-0.38%
24ºC
İstanbul
Çok bulutlu 24 C

  Britanyalı bilim adamından ürküten kanser açıklaması

  Britanya bilim dünyasının önde gelen bir ismi "Kanserle ilgili son 20 yılda çok şey öğrendik. Ancak bunların ilaçları hala ortada yok" dedi.
  • 26.10.2014 - 15:21
  Britanyalı bilim adamından ürküten kanser açıklaması

  Britanyalı bilim adamından ürküten kanser açıklaması #1

  Londra ’daki Kanser Araştırmaları Enstitüsü’nün başkanı Paul Workman, “Kanseri anlama konusunda alınan olağanüstü mesafelere rağmen, yeni ilaçların bir türlü geliştirilmemiş olmasına” dikkat çekti. Bu çelişkinin ardında finansal gerekçeler bulunduğunu iddia eden Workman, ilaç firmalarının yeterince karlı bulmadıkları ilaçlara yatırım yapmadığını söyledi.

  "BUNDAN ÇOK DAHA İYİSİNİ YAPABİLİRDİK"

  Britanya’nın önde gelen akademisyenleri arasında gelen Profesör Workman’a göre “kanserle savaş ivmesini yitirdi, yeni kanser ilaçları geliştirilmesine yönelik zincir bir noktada kırıldı.” Kanserde ‘kişiye özel’ tedaviler alanında etkileyici bir ilerleme kaydedildiğini hatırlatan Workman, “Ancak süreç, kanserin biyolojisi ve genetiğini anlama konusunda son 20 yılda yaşadığımız olağanüstü ilerlemeyle başa baş gitmiyor. Bundan çok daha iyisini yapabilirdik ve yapmalıydık” dedi.

  KENDİSİ DE KANSER

  Kendisi de kanser hastası olan 62 yaşındaki Prof. Workman, bilim insanlarının kanserle ilişkili görülen 500 kadar protein keşfettiğini, ancak bunların sadece yüzde 5’iyle ilgili ilaç geliştirildiğini söyledi. Workman, yeni ilaçlar için gerekli klinik deneylerin çok pahalı olduğunu, firmaların bu yüzden riskli ilaçlara yatırım yapmadığını belirtti. Workman'a göre kanser tedavisinin yeniden hızlanması için özel ilaç firmaları ve akademik organizasyonlara gerçekten yeni kanser ilaçları geliştirmeleri durumunda teşvik sağlanması gerekiyor.


  Görüş Bildir