Petrol
89.07
0.24%
Euro
18.228
0.01%
Dolar
18.5262
-0.13%
Altın
1.01
-0.29%
Borsa
3392
0.00%
Bitcoin
366.170
1.59%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C
  Bulutların Üzerindeki Marsis Dağı

  Bulutların Üzerindeki Marsis Dağı

  Rize-Artvin sınırındaki Marsis Dağı, her bölümünde farklı manzaralar oluşturan sisiyle "bulutların üzerine çıkmak isteyenleri" bekliyor.
  • AA
  • 26.09.2016 - 12:09

  Doğal ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra ender ekosistemiyle Dünya Doğayı Koruma Vakfınca (WWF) "dünyanın korunması öncelikli 100 bölgesinden biri" gösterilen Kaçkar Dağları Milli Parkı sınırlarındaki Marsis Dağı, doğa ve fotoğraf tutkunlarından yoğun ilgi görüyor.

  Bulutların Üzerindeki Marsis Dağı #1

  YÜRÜYEREK 11, ARAÇLA 4 SAAT

  Artvin ile Rize sınırında bulunan Marsis Dağı'ndaki yaylalara Çağlayan Vadisi boyunca yürüyerek 11 saatte ulaşılabilirken, arazi araçları ile Arhavi ilçesinden yaklaşık 4 saatte gidilebiliyor.

  Dağın eteklerinde yer alan Sırt, Horhat, Sakura, Yurt, Arpaçayır, Çamlık, Çalikan, Çatak, Meşe yaylalarını ziyaret eden doğaseverler, buradaki ailelerin misafiri oluyor.

  Bulutların Üzerindeki Marsis Dağı #2

  Bulutların Üzerindeki Marsis Dağı #3

  BÜYÜLEYEN SİS

  Doğu Kaçkar Dağları'nın 3 bin 371 metre yükseklikle en yüksek tepesi olan Marsis eteklerinde vadilere çöken, bulutların üzerinde duruluyormuş hissi veren sis, ziyaretçileri adeta büyülüyor. Vadi boyunca yavaş yavaş zirveye doğru ilerleyen sis, her bölümde farklı manzara oluşturuyor.

  Doğu Karadeniz'de vadilere çöken sis, şehir merkezlerinde yaşayanlar için olumsuz faktörken, Kaçkar Dağları ve vadilerindeki bitkiler için yaşam kaynağı oluyor.

  Bulutların Üzerindeki Marsis Dağı #4

  SONBAHARIN GELMESİYLE VARGİT ÇİÇEKLERİ AÇTI

  Kaçkar Dağları'nda deniz seviyesinden bin 500 metre rakıma kadar karışık orman yapısı, bin 500-2 bin 500 metre rakımda iğne yapraklı ağaçlar yer alıyor. Yörede 2 bin 500 metre rakımın üzerinde ise sadece otlar bulunuyor. Sonbaharın gelmesiyle vargit çiçekleri açarken, ziyaretçiler zirvelerde yabani hayvan yatağı ve izlerine de rastlayabiliyor.

  BUZULDAKİ KARLARI ERİTİP SU İHTİYAÇLARINI GİDERİYORLAR

  Doğa tutkunları, bölgeye günübirlik ziyarette bulunabiliyor ya da kamp kurup geceyi çadırlarında geçirebiliyor. Zirve tırmanışı gerçekleştiren dağcılar ise su ihtiyacını buzuldaki karları eriterek elde ediyor.

  Bulutların Üzerindeki Marsis Dağı #5

  FOTO SAFARİ

  Yaylalara fotoğraf tutkunlarınca da foto safari düzenleniyor. Gruplar halinde yaylaya gelenler, sis bulutu ve gün batımının fotoğrafını çekerken, bazıları da multikopterle bölgeyi havadan görüntülemeye çalışıyor.

  Bulutların Üzerindeki Marsis Dağı #6

  Bulutların Üzerindeki Marsis Dağı #7

  Bulutların Üzerindeki Marsis Dağı #8

  Bulutların Üzerindeki Marsis Dağı #9

  Bulutların Üzerindeki Marsis Dağı #10


  Görüş Bildir