Euro
10.0691
-0.67%
Dolar
8.4524
-1.12%
Altın
497.74
0.2%
Borsa
1.392
2.27%
Bitcoin
335.521
-1.13%
29ºC
İstanbul
Açık 29 C

  Çelikten 5 kat daha güçlü olan örümcek ağının sırrı

  Bilim adamları, örümceklerin ördüğü ağın uygulanan büyük güce nasıl dayanabildiğinin sırrını çözdü.
  • 04.02.2012 - 16:40
  Çelikten 5 kat daha güçlü olan örümcek ağının sırrı

  Çelikten 5 kat daha güçlü olan örümcek ağının sırrı #1

  Boston'daki Massachusetts Institute of Technology (MIT) bilimadamları, ağın gücünün sadece örümceğin ürettiği ipekten değil aynı zamanda karmaşık tasarımından da kaynaklandığını keşfetti.

  TEK TEK TELLER DAYANIKLI DEĞİL AMA..

  Örümceğin ağ yapmak için kullandığı ipek telleri inceleyen bilima damları, tek tek tellerin sanıldığı kadar dayanıklığı olmadığını ancak karmaşık bir biçimde örülen ağın bir bütün olarak son derece dayanıklı olduğunu ortaya çıkardı.

  Araştırmacılardan Markus Buehler, ağın mekanik özelliklerinin yeni nesil süper güçlü maddelerin tasarlanması için kullanılabileceği ileri sürüldü.

  Araştırmacılar, doğal ya da insan yapımı diğer tüm liflerden farklı olarak örümceğin ürettiği ipeğin yumuşayıp katılaşabilme özelliğine sahip olduğunu ve farklı yük türleri taşıyabildiğini buldu.

  ŞİDDETLİ RÜZGARLAR KARŞISINDA 6 KAT DAHA DAYANIKLI

  Aynı şekilde ağ yapımında kullanılan diğer maddelerle karşılaştırılan örümcek ipeğinin düşen dallar ya da şiddetli rüzgarlar karşısında 6 kat daha dayanıklı olduğu ortaya çıktı. 

  Araştırmacılar, ağa herhangi bir ağırlık uygulandığında sadece bir telin koptuğunu ve örümceğin yeni baştan ağ örmek yerine tek bir teli onararak ağını yenilediğini buldu.

  ÇELİKTEN 5 KAT DAHA GÜÇLÜ

  Ağın çeşitli bölgelerinden yüzde 10 oranında teli kaldıran bilim adamları, ağın yüzde 10 oranında daha da güçlendiğini gözlemledi. Bilimadamları, örümcek ipeğinin aynı ağırlıktaki çelikten 5 kat daha güçlü olduğunu belirledi.

  "Nature" dergisinde yayımlanan araştırma, örümcek ağlarının iki farklı tür ipek içerdiğini de ortaya çıkardı.

  Sert ve kuru olan ipek türü, ağın merkezinden dışarı doğru dönen tellerde kullanılırken daha ince ve yapışkan olan ikinci ipek türü ise örümceğin avını yakalamak için hazırladığı tuzaklardaki sarmal tellerde bulunuyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir