Euro
15.4802
0.34%
Dolar
13.5512
0.24%
Altın
792.7470
0.39%
Borsa
2,072.93
0.11%
Bitcoin
582.250
-0.28%
2ºC
İstanbul
Açık 2 C

  Cem Sultan'ın kabiri açılmalı mı

  Cem Sultan'ın zehirlendiği iddiası tartışıldı.
  • 20.08.2012 - 12:15
  Cem Sultan'ın kabiri açılmalı mı

  Cem Sultan ın kabiri açılmalı mı #1

  Tarihçi Dr. Hakan Erdem'in iddiasına göre; Osmanlı kaynaklarında bir saraydan 2. Bayezid'in kapıcı başı Mustafa diye birini gönderdiği, bunun sürgündeki Cem Sultan'a bir şekilde yakınlaştığı, berberliğini yaptığı ve başını kazırken zehirli ustura kullanıldığı rivayet ediliyor.

  Dün gece CNN TÜRK'te Suç ve Delil programında Cem Sultan'ın ölümü tartışıldı. Toksikolog Doç. Dr. Münevver Açıkkol, tarihçi Dr. Hakan Erdem ve Dr. Ebru Aykut Türker’in konuk olduğu programda, "Cem Sultan zehirlendi mi?" ve "Cem Sultan'ın mezarı açılırsa ölüm nedeni öğrenilebilir mi?" sorularına cevap arandı.

  Cem Sultan'ın ölüm nedenine değinen Tarihçi Dr. Hakan Erdem, Cem sultan'ın şöyle şanslı bir tarafımız var. Şimdi siz nasıl ki delil olmadan bi sonuca gidemiyorsanız aslında tarihçilerde yani rivayetler olabiliyor geçmişteki bir takım olaylar hakkında. Delil pek somut bir delil olamıyor ama kayıt, belge ararız diyerek sözlerine şöyle devam etti: "Cem Sultan'da şanslı bir yönümüz var. Vakat-ı Sultan Cem diye Cem'in İtalya ve Savoy'daki hayatını oldukça ayrıntılı anlatan ve Cem'in etrafındaki kölelerden birinin ki kim olduğu çok belli değil aslında ki yazdığı bir hikaye var. Yani Rosos şovalyelerine sığındıktan ölümüne kadar olan sürede. Şimdi Vakat-ı Sultan Cem'in anonim yazarı merhumun yüzü,gözü,boynu şişti şuradan yukarısı şişti ama kendini bilir söylerdi diyor. Yani aklı başındaydı diyor. Fransızlar çok çaba gösteriyorlar. Papa'dan devralmışlar daha doğrusu kiralamışlar esiri bir altı aylığına. Ellerine geliyor Fransız Kralı'nın ve adam hasta. Doktorlara götürülüyor. İlaçlar hazırlanıyor kar etmiyor ve vefat ediyor. Bu kadar yüzünün gözünün boynunun şiştiği, Osmanlı kaynaklarında bir saraydan 2. Beyazıd'ın kapıcı başı Mustafa diye birini gönderdiği bunun sürgündeki Cem Sultan'a bir şekilde yakınlaştığı, berberliğini yaptığı ve başını usturayla kazırken, zehirli usturayla bu işi yaptığı bir rivayet. Hep rivayet. Ama Vakat-ı Sultan Cem'in yazarının gözlemi elle tutulur bir şey."

  KABİR AÇILIRSA NE BULUNUR? 

  Cem Sultan'ın kabrinin açılması durumu için analiz yapan Sevil Atasoy, "Kabir açılırsa ne bulunurun en uzun uğraşılanı Napolyon'un kalıntılarıdır. Orada mesela yüksek miktarda arsenik bulunmuştur saçlarında. Ama o tarihte arsenik o kadar çok kullanılan bir şeymiş ki. Çok ciddi olarak çevrede ve her yerde boyalarda duvar kağıtlarında arsenik olan bir dünya bu. Ama en çok bulunabilenler ağır metallerdir. Ağır metalleri bulma şansımız her zaman var. İşte talyum, civa, kurşun gibi toksik elementleri ama organik olanları bulma şansınız neredeyse yok." dedi.

  CEM SULTAN KİMDİR?

  1459 yılında doğan Cem Sultan, Fatih Sultan Mehmet'tin en küçük oğludur. İşbirliği yapmak istediği Rodos şovalyeleri tarafından esir alınan Cem Sultan 25 Şubat 1495'de vefat etti.


  Görüş Bildir