Aşkale depreminden sonra yeniden doğdu

Aşkale depreminden sonra yeniden doğdu

Şerife Köroğlu 2004'te Aşkale'de depreme yakalandı. Evi yıkıldı, yetmedi, çadırında yangın çıktı. Kardeşi öldü, kendisi de yüzünden yaralandı. Kızılay'ın desteğiyle 8 ayda 10 ameliyat geçiren Şerife Köroğlu, sağlığına kavuşur kavuşmaz liseyi bitirp Maltepe Üniversitesi'ni tam burslu kazandı. Yüzündeki yaralar sebebiyle çevresindekilerin rahatsız edici bakışlarından dolayı okulda problem yaşadığını söyleyen Şerife, başarılı olmak için çok çalışıyor.

"AİLEMİ KURTARMAK İÇİN KENDİMİ ALEVLER ARASINA ATTIM"

Yangında kardeşi Sinem (12) ile birlikte vücudunun çeşitli bölümleri yanan Şerife, Kızılay ve hayırseverlerin desteğiyle hayata tutunuyor. Şerife Köroğlu, 2004 yılı mart ayında Erzurum Aşkale'de meydana gelen depremde evleri hasar gördüğü için çadırda kalmaya başladıklarını belirterek, yaşadığı dehşet anını şöyle anlattı: “Bir çadıra 3 aile birlikte sığındık. Yangın gece meydana geldi. Ailemi kurtarmak için kendimi alevlerin içine attığım sırada ağır yaralandım.”

DOKTORLAR KARDEŞİNDEN UMUDUNU KESTİ KENDİSİNİ SARGILAR İÇERİSİNDE EVE GÖNDERDİ

8 kardeş olduklarını, ancak yangında 11 yaşındaki kardeşi Bedriye'yi kaybettiklerini söyleyen Şerife Köroğlu, olay sırasında 4 yaşında olan kardeşinden de doktorların umudunu kestiğini ve sargılar içinde eve gönderdiğini belirterek şöyle devam etti:

“O dönem Erzurum'da olan TRT muhabiri Fatma Demir sayesinde İstanbul'a geldik. Fatma ablam olmasaydı, belki Sinem de hayatını kaybederdi. Kardeşimle benim davim ve ameliyatımız sürüyor. Cerrahpaşa'da 1.5 yıl kaldık. 8 yıldır İstanbul'dayız. Kızılay tarafından hastaneye yakın bir ev tutuldu. Burada kalıyoruz. İnsanlar elinden geldikçe yardım ediyor.”

Aşkale depreminden sonra yeniden doğdu

8 YILDA 10 AMELİYAT

Şerife Köroğlu, yangından sonra yüzündeki yaralar ve çevresindekilerin rahatsız edici bakışlarından dolayı, okula başladığında çok büyük sıkıntı yaşadıklarını, ancak başarılı bir öğrenci olduğunu kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çok mücadele ettik. 8 yılda 10 amilat geçirdim. Üniversiteyi kazanmam benim için bir dönüm noktası oldu. Erzurum'da kalsaydım belki liseyi bile okuyamayacaktım. Üniversiteyi kazanmak benim için anlatılmaz bir duygu. Hayallerimi gerçekleştirmem için bir fırsat. Çok istediğim bir şeydi psikoloji okumak. Allah'ta bana dileğimi gerçekleştirme fırsatı verdi. Maltepe Üniversitesi psikoloji bölümünü yüzde 100 burslu olarak kazandım. Yoksa ailem okutamazdı.”