Euro
15.2805
-0.05%
Dolar
13.5772
-0.09%
Altın
793.9430
-0.08%
Borsa
1951
0.31%
Bitcoin
510.183
1.56%
-0ºC
İstanbul
Çok bulutlu -0 C

  Diyarbakırlı kadın doğumunu helikopterde yaptı

  Diyarbakır'da doğum sancısı tutan kadın, yakılan ateş yardımıyla bulunurken oğlunu helikopterde doğurdu.
  • Haber Merkezi
  • 24.06.2015 - 09:06
  Diyarbakırlı kadın doğumunu helikopterde yaptı

  Diyarbakırlı kadın doğumunu helikopterde yaptı #1

  Diyarbakır İl Helikopter Ambulans Merkezi Sorumlusu Dr. Özgür Korkmaz’a, önceki akşam saat 18.00’de, 112 Acil’den bir çağrı geldi ve Kulp ilçesi Saltuk köyündeki doğuma acilen müdahale etmeleri istendi.

  Habertürk'ten Lütfi Erdoğan'ın haberine göre Dr. Korkmaz, köyün koordinatlarını bilmedikleri için doğum çağrısında bulunan baba adayı Yakup Nergis’e ulaştı ve bölgede helikopterin iniş yapabileceği bir alan olup olmadığını sordu. Korkmaz daha sonra yaşananları şöyle anlattı:

  "BULABİLMEK İÇİN ATEŞ YAKIN DEDİK"

  "Dağın yamacında bir köyde olduklarını ve evin önünde boş bir tarla bulunduğunu söylediler. ‘Orayı bulabilmemiz için ateş yakın’ isteğinde bulunduk. Helikopter havalandı. Koordinat olmamasına rağmen tarlada yakılan ateş ve bize sallanan beyaz bezlerle Nergis Ailesi’ni bulduk. Hamile kadını sarıp sarmalamışlar. Muayene edemeden anne adayı Nafiye Nergis’i (25) helikoptere alıp havalandık. Havada tıbbi işlemler başladıktan sonra doğumun başladığını ve çocuğun kafasının geldiğini gördük. Oksijensiz kalma, sakatlanma riskini düşünerek doğumu başlatmaya karar verdik."

  HAVADA DÜNYAYA GELDİ

  Doğumu 10 dakikada sağlıklı olarak gerçekleştirdiklerini söyleyen Korkmaz, “Doğum için gerekli ekipman helikopterde vardı. Ama aracın içi çok dar ve manevra kabiliyetimiz neredeyse yoktu. Doğumun ardından bebeği muayene edip monitöre bağladık, aynı şekilde anneyi de. İkisini de sağlıklı şekilde Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne ulaştırdık” diye konuştu.

  Diyarbakırlı kadın doğumunu helikopterde yaptı #2

  "OĞLUMA BABAMIN İSMİ REŞAT ADINI VERDİM"

  Baba Yakup Nergis de olayı şöyle anlattı:

  “Kulp’tan eve dönüyordum. Akrabalar arayıp eşimin sancılarının arttığını söyleyince 112 Acil’i aradım. Sonra 112 Acil ve doktorlar bizi aradı ve ‘Hava ambulansıyla geliyoruz’ dediler. Helikopter evin biraz uzağındaki açık alana indi. Doktorlar eşime evde müdahale etti. Eşimi helikoptere bindirdiler ve havalandıktan biraz sonra eşimin doğumu oldu. Oğluma babamın ismi Reşat adını verdim. Mübarek Ramazan ayında bize verilebilecek en güzel hediyeyi verdiler.”


  Görüş Bildir