Petrol
113.53
-0.24%
Euro
17.5476
-0.03%
Dolar
16.7003
0.11%
Altın
975.26
-0.09%
Borsa
2468
-0.89%
Bitcoin
338.145
-4.65%
21ºC
İstanbul
Bulutlu 21 C

  Elazığ’da kuzuların anneleriyle buluşması

  Deprem felaketinin yaşandığı Elazığ'da, baharın habercisi kuzuların anneleri ile buluşması hem yürekleri ısıttı hem de renkli görüntülere sahne oldu.
  • İHA
  • 17.02.2020 - 00:26
  Elazığ’da kuzuların anneleriyle buluşması

  Koyunların kuzulama döneminin başlaması ile birlikte birçok yerde olduğu gibi geçtiğimiz ay 6.8’lik depremle büyük yara alan Elazığ’da, renkli görüntüler de oluşuyor.

  Elazığ’da kuzuların anneleriyle buluşması

  Merkeze bağlı Şahinkaya köyünde hayvancılıkla uğraşan aileler, baharın habercisi kuzuların doğması ile birlikte anneleriyle buluşmasını sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez gerçekleştiriyor.

  Elazığ’da kuzuların anneleriyle buluşması #1

  KUZULARIYLA GÜNDE 2 KERE BULUŞUYORLAR

  Kuzulayan koyunlar, bir süre yavrularıyla aynı mekanda bırakılıyor. Daha sonra ayrı yere konulan kuzular, sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere anneleriyle bir araya geliyor. Buluşma saatinin yaklaşmasıyla koyunlar dışarıda, kuzular ise ağıllarda melemeye başlıyor. Kapının açılmasıyla birlikte anne ve yavrular, birkaç dakika içinde ses ile kokuları sayesinde birbirlerini buluyor. O anlar ise içleri ısıtan muhteşem görüntüler ortaya çıkarıyor.

  Elazığ’da kuzuların anneleriyle buluşması #2

  "KOKULARI VE SESLERİYLE TANIYORLAR"

  Hayvancılıkla uğraştıklarını ifade eden Mehmet Koç, “Şubat ve mart aylarında doğum olduktan sonra emzirme ve ayırma işleriyle uğraşıyoruz. Nisan ve mayıs aylarında da yaylara çıkıyoruz. Birbirlerini bulmak ve süt emmek telaşındalar. Bunların içgüdüleri bunlar kendi kendilerini koklayarak ve sesten tanıyorlar. En önemlisi sesidir. Sesten tanıyor. Bakıyorsun kuzu öbür taraftan meliyor, koyun o köşeden meliyor o meleme esnasında eğliyorlar birbirlerini buluyorlar. Önemli en avantajlarından birisi de kokularıdır.” dedi.

  Elazığ’da kuzuların anneleriyle buluşması #3

  Depremden dolayı okula gidemediğini annesine ve babasına yardım ettiğini dile getiren Yakup Koç ise, "Kuzular 1 ay önce doğdu. Kuzular ve koyunların buluşması da ayrı bir güzel görüntüye sahne oluyor.” ifadelerini kullandı.

  Elazığ’da kuzuların anneleriyle buluşması #4

  Elazığ’da kuzuların anneleriyle buluşması #5

  Elazığ’da kuzuların anneleriyle buluşması #6

  Elazığ’da kuzuların anneleriyle buluşması #7

  Elazığ’da kuzuların anneleriyle buluşması #8

  Elazığ’da kuzuların anneleriyle buluşması #9

  Elazığ’da kuzuların anneleriyle buluşması #10


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir