Petrol
91.95
-0.42%
Euro
18.2525
0.04%
Dolar
17.9604
0.26%
Altın
1.021
-0.01%
Borsa
295
1.27%
Bitcoin
424.535
-1.63%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C
  Eskişehir Mihalgazi ilçesinin kadın başkanı ezber bozuyor

  Eskişehir Mihalgazi ilçesinin kadın başkanı ezber bozuyor

  Eskişehir'in Mihalgazi ilçesinde 30 Mart'taki yerel seçimlerde Belediye Başkanlığını kazanarak koltuğa oturan Zeynep Akgün, kıyafetiyle dikkat çekiyor.
  • 07.04.2014 - 11:50

  Eskişehir'in Mihalgazi ilçesinde 2004 yılında kadın çiftçilerin ürünlerini değerlendirebilmesi için Sınırlı Sorumlu Mihalgazi Kadınlar Kooperatifi'ni kuran ve 30 Mart'taki yerel seçimlerde Belediye Başkanlığını kazanarak yaşmak ve şalvardan oluşan ilçeye özgü kıyafetiyle koltuğa oturan Zeynep Akgün, azmiyle tüm kadınlara örnek oluyor.

  Eskişehir Mihalgazi ilçesinin kadın başkanı ezber bozuyor #1

  116 ÜYEYLE KOOPERATİF BAŞKANLIĞI...

  Zeynep Akgün, yaptığı açıklamasında, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun olduğunu ve 2004 yılından beri ilçede kooperatif başkanlığı yaptığını söyledi. Kooperatifi 116 üyeyle kurduklarını, şu an yaklaşık 400 üyeye sahip olduklarını belirten Akgün, kooperatif üzerinden 4-5 bin kasa çeşitli sera ürününün piyasaya sürüldüğünü kaydetti. Akgün, önce Belediye Meclis üyeliğine talebinin olduğunu ancak AK Parti Genel Merkezi'nin yaptığı anketlerde kendi isminin ön plana çıkması dolasıyla başkanlığa aday olduğunu anlattı.

  ZEYNEP AKGÜN'DEN GÖRÜNTÜLER

  "MÜHRÜN KİMDE OLDUĞU ÖNEMLİ, KADIN YADA ERKEKTE OLDUĞU DEĞİL"

  Ailesinin kendisine bu konuda sürekli destek verdiğini ifade eden Akgün,  "Eşim zaten hiçbir zaman yanımdan ayrılmadı. Halkımızda ise bir şaşkınlık oldu. Çünkü alışagelmiş ataerkil bir toplumuz. 'Kadından belediye başkanı mı olur?' gibi söylentilerle yıpratılmaya çalışıldık. Böyle olduklarından dolayı değil, siyasi bir çekişmeden dolayı. Yoksa ilçemizin eğitim durumu, çalışma durumu kadın ve erkekte çok iyi ama yıpratma mahiyetinde bunu öne sürdüler. Mührün kimde olduğu önemlidir, kadında veya erkekte olduğu değildir. Bunu biraz gözardı ederek kadınlığımızdan dolayı biraz yıpratılmaya çalışıldık." dedi.

  Eskişehir Mihalgazi ilçesinin kadın başkanı ezber bozuyor #2

  "BU KIYAFET OSMANLI'NIN BİR MİRASIDIR"

  Akgün, muhafazakar bir insan olduğu için başörtüsü kullandığını belirterek, "Resmi giyindiğim zaman başörtü kullanırım ama genelde İstanbul'a da Ankara'ya da nereye gidersem gideyim bu kıyafetimi hiç çıkarmadım. Kıyafetim hep aynıdır, hiçbir yerde değiştirmedim. Bu kıyafeti seviyorum, gurur duyuyorum. Bu kıyafeti Osmanlı'nın bir mirası olarak görüyorum. 'Yaşmak' adı verilen beyaz örtüyü kullanıyorum." dedi.

  Akgün, ilçenin eski belediye başkanlarından rahmetli Necdet Ünal'ı kendisine örnek aldığını vurguladı. 

  "KADIN ELİ DEĞDİĞİNİ HERKES ANLAYACAK"

  İşte Zeynep Akgün'ün açıklamalarının satır başları;

  "Çöplerimiz daha düzenli toplanmaya başladı. İlçemize ayrı bir görünüm gelecek kadın eli değdiğini herkes anlayacak. Evde anneyim, eşime iyi bir hanım olmaya çalışıyorum. Evde otorite hala eşimdedir.

  "ASLA KİMSE MÜCADELESİNDEN VAZGEÇMESİN"

  Burada da adaletli bir şekilde başkanlık yapmaya çalışıyorum. Rolleri birbirine karıştırmadan, düzgün ve adaletli bir şekilde yönetim anlayışı benimsiyoruz. Bundan 15 yıl önce ben üniversitede okurken başörtülü bir kadının bu ülkede belediye başkanı olacağını söyleselerdi asla inanmazdım. Asla kimse mücadelesinden vazgeçmesin.

  Eskişehir Mihalgazi ilçesinin kadın başkanı ezber bozuyor #3

  "HANIMLARIN HAYATINI KOLAYLAŞTIRAN HER TÜRLÜ HİZMETİ VERECEĞİZ"

  Ne olursa olsun başarı cinsiyette değil, çalışmakta ve zekadadır. Mihalgazi'de pozitif ayrımcılık yapılacak, hanımların yaşantıları daha da kolaylaşacak. Yerinde hizmet en önemli politikamız. Hanımlara yönelik bütün sosyal faaliyetler, geziler bundan önce yoktu. Hanımların hayatını kolaylaştıran her türlü hizmeti vereceğiz. Bunun yanında Mihalgazi üreten bir toplum, kendine fazla zaman ayıran bir toplum değil, devlete yıllık 12 milyon lira vergi ödüyoruz. Ondan dolayı daha ziyade hizmete yönelik politikalar güdeceğiz.

  "EN BÜYÜK SORUNUMUZ YOL SORUNU"

  Yol sorunumuz var. Başbakanımız bize bu konuda söz verdi. Bu sürecin hızlanmasını istiyoruz. Ekonomik zarar görüyoruz. Başbakanımızın bu sözü tutacağına inanıyoruz. En büyük amacımız bu, halkımızın da beklentisi bu yolda."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir