Euro
11.1465
-0.01%
Dolar
9.5223
-0.05%
Altın
551.48
0.08%
Borsa
1.522
0.18%
Bitcoin
586.129
3.21%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  Gümüşhane'deki Yaylanın Yüreği görenleri büyülüyor

  Dörtkonak köyü sınırları içerisinde yer alan ve kalp şeklinde olması nedeniyle ’Yaylanın Yüreği’ olarak adlandırılan Dipsiz Göl, etrafındaki 10 küçük gölle birlikte büyüleyici bir manzara sunuyor.
  • İHA
  • 15.06.2019 - 11:52
  • Güncelleme : 15.06.2019 - 11:52
  Gümüşhane'deki Yaylanın Yüreği görenleri büyülüyor

  Gümüşhane'deki 'Yaylanın Yüreği', görenleri kendisine hayran bırakıyor.

  Dörtkonak köyü sınırları içerisinde yer alan ve kalp şeklinde olması nedeniyle ’Yaylanın Yüreği’ olarak adlandırılan Dipsiz Göl, beraberindeki 10 küçük göl ile muhteşem bir manzarayı gözler önüne seriyor.

  Gümüşhane deki Yaylanın Yüreği görenleri büyülüyor #1

  İL MERKEZİNE 25 DAKİKA UZAKLIKTA

  Köyün tarihi kömür madenlerinin bulunduğu bölgede denizden 2 bin 200 metre yükseklikte, etrafındaki irili ufaklı 10 adet gölle birlikte karların erimesiyle rengarenk çiçeklere bürünen Dipsiz Göl, il merkezinde 25 dakika mesafede yer alıyor.

  ’Yaylanın Yüreği’ havadan görüntülendi İZLE

  DİPSİZ GÖL'ÜN TARİHİ

  Efsaneleri ile ünlü bir buzul göl olan Dipsiz Göl'ün ismi ise uzun yıllar önce su içmek için göle yaklaşan büyükbaş hayvanların, gölün ortasına geldiğinde batarak kaybolmasından geliyor. Bu tarihten sonra gölün adına ‘Dipsiz Göl’ denildi.

  Gümüşhane deki Yaylanın Yüreği görenleri büyülüyor #2

  KAR, YAĞMUR VE KAYNAK SULARINDAN BESLENİYOR

  Göl; kar, yağmur ve kaynak suları ile besleniyor. Bulunduğu coğrafyada Aygır Göl, Kuru Göl, Bulanık Göl gibi diğer buzul göllerinin de bulunması nedeniyle Artabel Gölleri Tabiat Parkı'ndan sonra Gümüşhane’de en fazla gölün bulunduğu yöre, ikinci göller bölgesi olarak adlandırılıyor.

  Gümüşhane deki Yaylanın Yüreği görenleri büyülüyor #3

  FOTOĞRAFÇILARIN ADRESİ

  Zirvede olması nedeniyle yılın her mevsiminde eşsiz manzara ve coğrafik güzellikler barındıran bölge; fotoğrafçılar ve dağcıların da tercih ettiği noktalardan birisi olurken, bölgeye ailesiyle birlikte gezmeye giden Ahmet Sefa Ergin ise çok çeşitli renklerde çiçeklerle bezeli bölgenin turizme kazandırılması gerektiğini söyledi.

  Gümüşhane deki Yaylanın Yüreği görenleri büyülüyor #4

  TURİZME KAZANDIRILMASI İSTENİYOR

  Dörtkonak köyüne ait olan tarihi linyit kömürü madeni ve yaşı 190 milyon yılı bulan kayalaşmış ağaç fosillerinin de bulunduğu bölgeyi önemli bir turizm ve kültür alanı olarak nitelendiren uzmanlar ise Dipsiz Göl ve bölgesinin doğa yürüyüşü, kampçılık, kuş gözlemi, jeoturizm, bitki inceleme ve doğa fotoğrafçılığı için doğal kaynak değerlerine sahip olduğunu ve bir an önce turizme kazandırılması gerektiğini kaydetti.

  Gümüşhane deki Yaylanın Yüreği görenleri büyülüyor #5

  Gümüşhane deki Yaylanın Yüreği görenleri büyülüyor #6

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir