Güneşin etkileri sonbaharda çıkıyor

Güneşin etkileri sonbaharda çıkıyor

Güneş ışınlarının ruh ve beden sağlığı üzerinde önemli yararları var ancak faydaların yanı sıra insan vücuduna pek çok zarar da verebileceği herkesin malumu.Medikal Estetik Hekimi Dr. Yasemin Savaş, güneşin yarattığı bu olumsuz etkilerin önemlilerini şöyle sıralıyor:
• Katarakt ve göz kanseri,
• Cilt kanseri, ciltte kırışıklık, hücre yenilenmesinde aksama, melanin pigmentinin aşırı çalışması sonucu dengenin bozulması ile meydana gelen güneş lekeleri, ciltte savunma mekanizması olarak kalınlaşma ve nem kaybı-kuruluk, çiller, sivilcelerde artma,
• Kılcal damar genişlemeleri, varis,
• Cildin elastikiyetini kaybetmesi ve sarkmalar,
• Saçlarda kuruluk ve matlaşma, çabuk kırılma, kepeklenme,
• Tırnaklarda incelme ve sararma gibi erken yaşlanma belirtileri.

Yaş kaç olursa olsun solar yaşlanma; güneşe maruz kalmış tüm savunmasız ciltlerde moleküler düzeyde gelişen bir dizi olaydır ve serbest radikallerin açığa çıkışı ile oksidasyon denen olay sonucu gerçekleşir. "Tatilde kumsal, havuz, deniz, güneş derken bunların cildimize, saçlarımıza ve vücudumuza verdiği zararları unutuveriyoruz ve güneşe teslim oluyoruz. Gerçek şu ki, insan cildinin yazın gördüğü bütün zararlar sonbahar aylarında ortaya çıkıyor ve bronz tenin pırıltısı giderken bu kez kendimizi kısa sürede toparlanmanın ve sağlıklı görünüme kavuşmanın planlarını yaparken buluyoruz" diyen Dr. Savaş, cilde kaybettiği nemi kazandırmak, cildi güneş lekelerinden kurtarıp tekrar homojen bir görünüme kavuşturmak için neler yapılabileceğini ise şöyle özetliyor:

1. Cilt bakımları: Soruna yönelik ve cilt yapısına uygun ürünlerle yapılan cilt bakımları cilde kaybettiği nemi kazandırır.
2. Oksijenterapi: Fotoyaşlanma belirtilerinde, cilt neminin azaldığı her durumda, hassas, etkili ve güvenli bir yöntemle canlı ve sağlıklı bir cilt görünümü sağlar.
3. Kimyasal peeling: Cildi ölü hücrelerden arındırmak amacıyla üst tabakasının uzaklaştırılması işlemidir. Cilt lekeleri, kırışıklıklar ve akne izlerinin giderilmesinde, cildin nem ve yağ dengesini kontrolde faydalıdır. Cildin canlı ve homojen bir görünüm almasını sağlar.
4) Karbonpeeling: Uygulamada kullanılan karbon solüsyonu mikrosaniyelik atımlarla gözeneklerin içine iyice yerleştirilir ve bu noktalar hedef haline getirilir. Sonrasında yapılan nanosaniyelik atımlar ile bu partiküller tümüyle patlatılarak temizlenir. Uygulamadan hemen sonra ciltte fark edilebilen bir pırıltı görülür. Güneş lekeleri ve melasmada (hormonal etkilerle olan lekelenme) oldukça etkili bir tedavi sağlar. Her mevsim uygulanabilir olması ve en hassa ciltte dahi yapılabilir olması tedavide ciddi bir avantaj sağlar.
4. Gençlik aşısı: Saf hyalüronik asit sayesinde cilde kaybettiği nemi kazandırarak leke tedavisine katkı sağlar. 3 doz halinde yapılır.
5. PRP (Trombositten zengin plazma): cilde nem kazandırma ve hasarlı bölgelerde iyileşmeyi hızlandırma özelliği sayesinde leke tedavisinde de destek amaçlı kullanılabilir. 2 hafta arayla 3-4 seans uygulanır.
6. Fraksiyonel lazer: Akne izleri, çatlaklar, benlerin alınması, sarkmada, yara izlerinde, kırışıklıklarda ve cilt yenilemede kullanıldığı gibi cilt rengini düzenlemede de kullanılan bir tedavidir. Özellikle yüzeysel lekelerde tercih edilir.
7. Maske: Cildin ihtiyacına yönelik ihtiyacına yönelik tıbbi maske terapileri.
8. Mezolifting: Yüze nem, dolgunluk, gerginlik, renk ve ışıltı vererek, anında diri ve genç bir görünüm sağlar.