Petrol
114.32
-0.08%
Euro
17.5461
-0.08%
Dolar
16.3502
0.01%
Altın
972.77
0.02%
Borsa
2451
0.00%
Bitcoin
487.309
-0.02%
19ºC
İstanbul
Çok bulutlu 19 C

  Güney Afrika'da eşcinsellere özel cami açıldı

  Güney Afrika'da bir akademisyen aldığı ölüm tehditlerine rağmen eşcinseller için cami açtı.Cape Town kentinde açılan 'açık cami'de kadınlar da imamlık yapabilecek.
  • 20.09.2014 - 13:30
  Güney Afrika'da eşcinsellere özel cami açıldı

  Güney Afrika da eşcinsellere özel cami açıldı #1

   

  Bir Müslüman akademisyen, ölüm tehditleri ve ağır eleştirilere rağmen Güney Afrika'da eşcinseller için bir cami açtı. Taj Hargey adlı akademisyenin Cape Town kentinde açtığı 'Açık Cami'de kadınlar da imamlık yapabilecek.

  ''DİNSEL DEVRİMİN ZAMANI GELDİ''

  "Camiyi açık fikirli insanlar için' açtıklarını söyleyen Hargey, bunun radikal İslamcı akımlara karşı bir adım olmasını ümit ettiğini belirtti. İngiltere'nin Oxford Üniversitesi Müslüman Eğitim Merkezi'nde profesör olan Hargey, BBC'ye verdiği söyleşide "dinsel bir devrimin zamanının geldiğini" söyledi.

  Cape Town doğumlu akademisyen, caminin cinsiyet, din, cinsel tercih ayrımı yapmadan herkese açık olduğunu vurguladı. Söz konusu camide kadınlar imamlık yapabileceği gibi erkeklerle aynı odada namaz da kılabilecek.

  SOSYAL MEDYADA ELEŞTİRİ YAĞMURU

  Fakat Cape Town'daki Müslüman toplumun mensupları, Hargey'in "sapkın" olduğunu söyleyerek akademisyeni sosyal medyada eleştiri yağmuruna tuttu. Güney Afrika'da İslami gruplar koalisyonu MJC, yeni camiyi araştırdıklarını ve toplumun dile getirdiği endişeleri değerlendirdiklerini açıkladı.

  Hargey ise "Bizim camimiz Muhammed Peygamber'in camisinin bir kopyası ve bariyerleri olmayan bir cami olacaktır. Kadınları görünmez kılan düşünce ise Muhammed Peygamber'in ardından ortaya çıkmış ve maalesef baskın hale gelmiştir" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir