Hac'tan önce Kur'an öğrenilecek

Hac'tan önce Kur'an öğrenilecek

Diyanet Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, kafile başkanları, erkek ve kadın irşad görevlileriyle Medine'de bir araya geldi.

Başkan Görmez, toplantıda yaptığı konuşmada, bundan böyle hac ve umre için müracaat edecek vatandaşlara, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, yaygın din eğitiminin bir parçası olarak Kur'an eğitimi vereceğini belirtti.

Hac ve umre ibadetlerinin hem personelin hem de vatandaşların gönül dünyalarını imar etme vesilesi olduğunu ifade eden Görmez, ''Diyanet İşleri Başkanlığı rehberliğinde kutsal topraklara gidecek vatandaşların dini rehberliğinin yolculuk öncesi başlaması daha uygun olacaktır'' ifadelerini kullandı.

Kabe ve Mescid-i Nebevi'de dünyanın değişik yerlerinden gelen vatandaşlarla görüştüğünü anlatan Görmez, dünya milletlerinden gelen umrecilerin gerek Mescid-i Haram'da gerekse Mescid-i Nebevi'de Kur'an okumakla meşgul olduklarını gözlemlediğini bildirdi.

''Bizim vatandaşlarımızın kutsal beldelerde Kur'an okumaktan mahrum olmalarını üzücü buluyorum'' diyen Görmez, şunları kaydetti: ''Vatandaşlardan gelen talepler üzerine, Diyanet İşleri Başkanlığımız, hac ve umreye gidecek olan vatandaşlara yönelik geliştireceği bir aylık programla Kur'an eğitimi vermeye karar verdi. Söz konusu proje kapsamında, il ve ilçe müftülükleri, hacı adaylarına ve umre için kayıt yaptıran vatandaşlara bir aylık özel kurs düzenleyecek. Söz konusu kursların saatleri, vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda tespit edilecek. Köy ve kasabalarda ise din görevlileri, bulundukları mahallerde, evlere bizzat giderek Kur'an dersi verecek. Artık ramazan ayında başlayacak umre sezonundan itibaren hacca ve umreye gidecek vatandaşlarımız, Mekke ve Medine'de kaldıkları süre zarfını diğer ülkelerden gelen hacı ve umreciler gibi Kur'an okuyarak geçirebilecek.''