Dolar
7.9546
0.2116%
Euro
9.3901
-0.0149%
Altın
1905.62
0.0798%
Borsa
1198.32
0%
G. Altın
487.333
0.2763%
Bitcoin
103094.89
-0.4349%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 21 C
  Hangi ülkede kaç tane Türk şehitliği var

  Hangi ülkede kaç tane Türk şehitliği var

  Türkiye şehitliğinin bulunduğu ülkeler bilinenden daha fazla.
  • 10.01.2012 - 11:25

  Hangi ülkede kaç tane Türk şehitliği var #1

  Yurtdışında 34 ülkede 78 Türk şehitliği bulunuyor. Türkiye'ye en uzaktaki şehitlikler Japonya, Güney Kore ve Mymanmar'daki şehitlikler olurken, en fazla şehitlik ise sırasıyla Azerbaycan, KKTC ve Ukrayna'da yer alıyor.

  AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Malta'dan Hindistan'a kadar çok geniş ve farklı coğrafyada Türk şehitliği bulunuyor.

  TÜRK ŞEHİTLİĞİNİN BULUNDUĞU ÜLKELER

  Türk şehitliğinin bulunduğu ülkeler, Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Filistin, Güney Kore, Hindistan, Irak, İngiltere, İran, İsrail, İtalya, Japonya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Letonya, Libya, Lübnan, Macaristan, Malta, Mısır, Myanmar, Polonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, Suriye, Suudi Arabistan, Ukrayna, Ürdün ve Yunanistan.

  En fazla 9 şehitlik Azerbaycan'da yer alırken, bu ülkeyi KKTC'deki 8 şehitlikler izliyor. Ukrayna 7 şehitlikle yurt dışında en fazla şehitliğin bulunduğu üçüncü ülke olurken, biri Gazze'de olmak üzere İsrail-Filistin bölgesinde de 6 şehitlik yer alıyor. Yunanistan'da 4, İngiltere, Suriye, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti ve Romanya'da da üçer şehitlik bulunuyor.

  ESİR DÜŞTÜLER BİR DAHA DÖNEMEDİLER

  Osmanlı Devleti döneminde yapılan savaşlar sebebiyle Türkiye'den uzak coğrafyalarda şehit düşen Türk askerleri için oluşturulan şehitliklerin bakımı ve koruması büyükelçilikler tarafından yürütülüyor.

  Türkiye'ye en uzak mesafede bulunan şehitliklerin başında ise Japonya'daki Ertuğrul Şehitliği, Güney Kore'deki Pusan Şehitliği ve Mymanmar'daki Thayetmo ve Meikhtila şehitlikleri geliyor. Mymanmar'daki şehitliklerde yatan Türk askerleri ise Birinci Dünya Savaşı'nda İngilizlere esir düşen Osmanlı askerlerinden oluşuyor.

  Fotoğrafın büyük hali için tıklayınHangi ülkede kaç tane Türk şehitliği var #2

  İngilizler tarafından önce Hindistan'da ardından da eski adı Burma olan Mymanmar'a götürülen ve demiryolu inşaatı gibi ağır işlerde çalıştırılan esir Türk askerleri bir daha Anadolu'ya dönemedi. Yaklaşık 12 bin Türk askerinden şehit olanlar, Thayetmo ve Meikhtila'da defnedildi. Daha sonra bu alanlar şehitliğe çevrildi.

  Thayetmo şehitliğinde Türkçe olarak, ''Birinci Dünya Savaşı'nda Irak, Suriye, Filistin ve Arabistan cephelerinde Osmanlı ve İngiliz orduları arasındaki çarpışmalar sırasında İngilizlere tutsak düşerek Burma'ya getirilen ve burada vefat eden aziz Türk askerlerinin anısına'' ifadesi yer alıyor.

  En uzaktaki şehitlik: Ertuğrul

  1889 yılında Türk donanmasına ait Ertuğrul Fırkateyni, II. Abdülhamit'in özel elçisi Osman Paşa ile birlikte Japon İmparatoru Meici ve milletine dostluk ziyaretinde bulunmak için Japonya'ya gitmişti. 15 Eylül 1890 tarihinde İstanbul'a dönmek üzere hareket eden Ertuğrul Fırkateyni, yakalandığı tayfun nedeni ile 19 Eylül 1890 tarihinde Oşima adası kayalıklarına çarparak parçalanmıştı.

  Faciadan kurtulan 69 denizci İmparator Meici tarafından iki savaş gemisi ile İstanbul'a gönderilirken Oşima Adası halkının gayreti ile toplanabilen 260 Türk denizcisinin cenazeleri, askeri törenle şehitliğe çevrilen mezarlığa defnedilmişti.

  Görüş Bildir