Petrol
98.52
4.34%
Euro
18.1017
-0.47%
Dolar
18.616
0.17%
Altın
1.014
-0.82%
Borsa
3568
0.39%
Bitcoin
367.534
-1.55%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C
  İçkiliyken namaz kılınırmış

  İçkiliyken namaz kılınırmış

  Din İşleri Yüksek Kurulu, en çok merak edilen sorulara yanıt verdi.
  • 21.06.2012 - 11:25

  İçkiliyken namaz kılınırmış #1

  Diyanet İşleri Başkanlığı'nın aylık olarak çıkardığı "Diyanet" dergisinin son sayısının "Fıkıh Köşesi"nde Din İşleri Yüksek Kurulu'nun kararlarına yer verdi.

  İşte Din İşleri Yüksek Kurulu'nun en çok merak edilen sorular karşısındaki son kararı:

  1. CAMİ YOKSA SİNAGOGDA NAMAZ KILINIR MI?

  Başka yerde namaz kılma imkânı varsa, kilisede namaz kılmak mekruhtur. Ancak, kilise ve sinagogda namaz kılmak zorunda kalındığında imkân varsa resim ve heykellerin üzerinin örtülmesi gerekir.

  2. İÇKİLİYKEN NAMAZ KILINIR MI?

  Namaz kılacak, oruç tutacak ve dua edecek kimsenin ne dediğini, ne yaptığını bilecek kadar ayık olması, aklının başında olması gerekir. Bu itibarla, alkol alan kişi, ne dediğini bilecek kadar sarhoş değilse namazlarını kılması gerekir.

  3. KÖPEK OLAN EVDE NAMAZ KILMAK CAİZ Mİ?

  Namaz kılınacak yerlerin temiz olduğundan emin olunmak kaydıyla, köpek bulunan evin odalarında namaz kılmakta bir sakınca yoktur. Ancak ihtiyaten örtü veya seccade üzerinde kılınması gerekir. (Ümran Avcı/Habertürk)

  ALINAN KARARLAR BEKTAŞİ FIKRASINI ANIMSATTI

  Diyanet'in aldığı bu kararlar toplumun kahir ekseriyetinde şaşkınlıkla karşılanırken, özellikle içki konusunda alınan karar Bektaşi fıkrasını hatırlattı. 

  İşte o fıkra:

  Bir gün Bektaşiye, "Neden namaz kılmıyorsun?" diye sormuşlar. Bektaşi de "Kur'an'da namaza yaklaşmayın ayeti var" cevabını vermiş. Soranlar, "Ama o ayetin başında içkiliyken namaza yaklaşmayın ifadesi var" deyince, Bektaşi, "Ben hafız değilim" cevabını vermiş.


  Görüş Bildir