Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
495.155
0.98%
1ºC
İstanbul
Hafif kar 1 C
  İki esmerin sarışın çocuğu olur mu

  İki esmerin sarışın çocuğu olur mu

  İki esmerden sarışın bir çocuk çıkması çoğumuza inandırıcı gelmese de Genetik uzmanı Prof. Dr. Tayfun Özçelik bunun mümkün olduğunu söylüyor.
  • 11.11.2014 - 17:33

  İki esmerin sarışın çocuğu olur mu #1

  Dünya genelinde doğal sarışınların oranı yalnızca yüzde iki, mabetleri de Kuzey Avrupa. Bizde ise oran biraz fazla. Çünkü ülkemizde saç boyatan kadınların yüzde 21.9'u, ten rengim ne olursa olsun saçım sarı olsun diyor.

  TÜRKİYE'DE DOĞAL SARIŞIN YÜZDE 4

  Bir dönem furya halini alan sarı saç modası biraz azalarak da olsa devam ediyor. Ülkemizde saçlarının doğal rengi sarı olanların oranı yüzde 4. Yani bulunmaz Hint kumaşı olmasa da hatırı sayılır derecede az bir oran. Peki ağırlıklı olarak esmer ten rengine sahip ülkelerde iki esmerin evliliğinden sarışın bir çocuk doğması mümkün mü? Genetik uzmanı Prof. Dr. Tayfun Özçelik'e göre mümkün.

  İki esmerin sarışın çocuğu olur mu #2İKİ ESMERİN SARIŞIN ÇOCUĞU OLUR MU

  Melanin adlı pigment, saç rengini belirleyen faktörlerden biri. Melaninin iki farklı tonu var: Açığı feomenalinin, koyusu ömelanin. Saçın rengini bunlar belirliyor. Genetik uzmanı Prof. Dr. Tayfun Özçelik, bu melanin tiplerinin yer aldığı biyokimyasal yol ağlarını oluşturan proteinleri kodlayan farklı genler olduğunu söylüyor. Diğer yandan aile ağacı incelemeleri sarı saçın genetik olarak büyük oranda baskın değil, çekinik olduğunu gösteriyor. Esmerlik ise baskın nitelikli. Ama anne babası esmer çocuğun sarışın olması mümkün. Saç rengi tek bir veya kısıtlı sayıda gen tarafından kontrol edilmiyor. Bunun önemli bir delili farklı tonların olması.

  HOOİJDONK'UN OLDU

  Bu duruma en güzel örnek ise bir zamanlar Fenerbahçe'de top koşturan futbolcu Van Hooijdonk. Hooijdonk'un hem kendisi hem de eşi oldukça esmer. Ancak çocukları bildiğimiz sarışın.

  İki esmerin sarışın çocuğu olur mu #3


  Görüş Bildir