Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
580.270
-1.31%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C
  İlk gül yağının kilosu 9 eurodan satışa sunuldu

  İlk gül yağının kilosu 9 eurodan satışa sunuldu

  Türkiye'nin gül bahçesi Isparta'da yılda 13 bin ton, Burdur'da ise 300 ton pembe renkli gül çiçeği üretiliyor. İlk gül yağı satışı kilogramı 9 bin eurodan yapıldı.
  • DHA
  • 15.06.2019 - 12:20

  Endüstriyel olarak dünyada sadece Isparta-Burdur ve Bulgaristan'da üretimi yapılan gülden elde edilen gül yağı, gül suyu ve konkreti, başta parfüm ve kozmetik sanayi olmak üzere ilaçtan gıdaya birçok sektörde kullanılıyor.

  PARFÜMLERİN OLMAZSA OLMAZI

  150 kişilik ekip tarafından bir günde toplanabilen ortalama 4 ton gül çiçeğinden, sadece 1 kilo gül yağı çıkarılıyor. Parfümde kokunun kalıcılığını sağlayan bu gül yağı ise dünyaca ünlü kozmetik markalarının parfümlerinde kullanılıyor.

  KİLOGRAMI 2 TL'DEN TOPLANIYOR

  Görselliğiyle büyüleyen gül bahçeleri, hem Isparta hem Burdur'da binlerce aileye gelir kaynağı oluşturuyor. Bu yıl gül bahçelerinde, kilogramı 1.70-2 TL arasında değişen fiyatlarla gül toplanıyor. Gül sezonunun sonuna yaklaşılırken, Isparta ve Burdur'un Ardıçlı, Lisinia Doğa Yaşam Alanı gibi bazı bölgelerinde gül çiçeği toplama ve toplanan gül çiçeklerinin kazanlarda yaklaşık 1 saat kaynatılarak ayrıştırılan gül yağı işlemi sona erdi.

  İlk gül yağının kilosu 9 eurodan satışa sunuldu #1

  YABANCI TURİST AKINI

  Gül mevsiminde Isparta ve Burdur'daki bahçelerini, her yıl binlerce yerli ve yabancı turist de ziyaret ediyor. Ziyaretçiler hem fotoğraf çekiyor hem de gül suyu, reçeli, sabunu, kolonyası, kremi gibi ürünlerden satın alarak bölgede ekonomik hareketlilik yaratıyor.

  İLK SATIŞ 9 BİN EURO

  Isparta'da güllerin en erken açtığı Ardıçlı Köyü’nde gül üreticisi olan ve köyün de eski muhtarı olan Yakup Yolcu, yaklaşık 3 bin dekar alanda gül çiçeği üretimi olduğunu, toplanan gül çiçeği miktarının da 1000 tonu aştığını söyledi. Ardıçlı'daki gül çiçeklerinden 300 kilogram civarında da gül yağı çıktığını aktaran Yolcu, dün Belçika'dan bir alıcıya kilosu 9 bin eurodan  ilk satışın yapıldığını dile getirdi. Yolcu, bölgedeki üretim kimyasal ilaç kullanılmadan yapıldığı için organik denilebilecek düzeyde olması nedeniyle fiyatların da normale göre yüksek olduğunu belirtti.

  İlk gül yağının kilosu 9 eurodan satışa sunuldu #2

  LİSİNİA'DA EKOLOJİK ÜRETİM

  Burdur'un Karakent Köyü yakınındaki ve Burdur Gölü'nün kuzeyinde bulunan Lisinia Doğa Yaşam Alanı'nın kurucusu Öztürk Sarıca, toplam 30 ton gül çiçeği elde ettiklerini açıkladı. Burdur'daki toplam üretiminin ise 300 ton civarında olduğunu belirten Öztürk Sarıca, gül bahçelerinde hiç kimyasal ilaç kullanmadıklarını ve ekolojik üretim yaptıklarını söyledi.

  Isparta'nın gül bahçeleri tanıtım videosu

  EKOLOJİK GÜLDE 2 TL FARK

  Geçen yıl gül çiçeğinin kilosunun 11.5 TL, gül yağının ise 7 bin 500-9 bin euro arasında değiştiğini anlatan Sarıca, bu yıl henüz hem gül çiçeği hem de gül yağı fiyatlarının belli olmadığını, fiyatların da arz-talep dengelerine göre oluşacağını açıkladı. Sarıca, kimyasal ilaç kullanılmadan ekolojik üretim yapılan gül çiçeği fiyatlarının normal üretime göre fiyatta 2 TL fark ettiğini söyledi. Sarıca, genel olarak gül suyunun ise yağlı ve yağ altı olarak 10 liradan 40 liraya kadar değişen fiyattan satıldığını aktardı.

  İlk gül yağının kilosu 9 eurodan satışa sunuldu #3

  30 BİN DEKARDA 13 BİN TON

  Isparta'da yaklaşık 30 bin dekar alanda gül üretimi olduğunu belirten Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, gül çiçeği rekoltesinin de 13 bin ton civarında olduğunu açıkladı. Gül çiçeği, gül yağı ve konkretiyle ilgili fiyatların henüz belli olmadığını belirten Hasan Çelik, maliyet hesapları ve alıcı-pazarın talepleri doğrultusunda temmuz ayının ortalarına doğru fiyatların belli olabileceğini söyledi.

  2 TON GÜL YAĞI STOĞU VAR

  Geçen yıldan Bulgaristan ve Türkiye'de gül yağı stokları kaldığına işaret eden Çelik, "Bulgaristan'da 1,5 ton, Türkiye'de ise 500 kilogram civarında olmak üzere dünyada toplam 2 ton civarında gül yağı stokundan bahsediliyor. Bu tür durumlarda alıcılar geçen yıllarda fiyatları aşağı çekmeye çalıştı. Henüz bu safhada değiliz. İnşallah tamamlandığında hem bizim hem üreticimizin yüzünü güldürecek fiyatlar oluşur." dedi.

  İlk gül yağının kilosu 9 eurodan satışa sunuldu #4

  GEÇEN YILKİ GÜL YAĞI KİLO FİYATI 8 BİN EURO

  Geçen yılki gül yağı kilogram satışının 8 bin eurodan yapıldığını belirten Hasan Çelik, ilerleyen zamanlarda ise 7 bin 500 euroya kadar gerilediğini, konkret fiyatının ise 800 euro olduğunu söyledi. Üreticiden gül çiçeği alımının 9.20 TL'den gerçekleştiğini belirten Çelik, yüksek fiyattan gül çiçeği veya gül yağı satışı yaptıklarını belirtenlerin ise küçük miktarlar olduğundan piyasada belirleyici fiyatlar olamayacağını vurguladı.

  İlk gül yağının kilosu 9 eurodan satışa sunuldu #5

  İlk gül yağının kilosu 9 eurodan satışa sunuldu #6

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir