Dolar
6.8597
0.1006%
Euro
7.7279
0.3154%
Altın
1775.06
-0.0157%
Borsa
115748.47
-0.9916%
G. Altın
392.135
0.2046%
Bitcoin
62784.75
0.0912%
31ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 31 C

  İmam cami önünde kendi mezarını kazdı

  Bitlis’in Tatvan ilçesinde bir cami imamı, insanlara ölümü hatırlatmak ve dünyadayken ahireti düşünmek amacıyla görev yaptığı cami önüne kendi mezarını kazdı.
  • 20.06.2014 - 08:09

  İmam cami önünde kendi mezarını kazdı #1

  Tatvan ilçesindeki Saadet Camii İmamı Mesut Dağdağan, ölümü ve ahireti hem hatırlamak hem de insanlara hatırlatmak amacıyla görev yaptığı caminin önünde kendi mezarını kazdı.

  İmam cami önünde kendi mezarını kazdı #2

  İNSANLARA ÖLÜMÜ HATIRLATMAK AMACIYLA KAZDI

  Ne zaman öleceğinin belli olmadığını, ancak ölmeden önce hem ölümü hatırlama hem de insanlara ölümü hatırlatmak amacıyla hayattayken mezarını hazırladığını belirten Dağdağan, “Mezarı cami önünde kazmamızın en büyük sebebi ise gerek camiden çıkan insanların, gerek cami önünden geçen insanların kabri görüp ölümü hatırlamalarını sağlamaktı. Bu vesile ile bizler de ölmeden mezara girmiş olduk. Bu sayede de halen hayattayken, varsa yanlışlarımızı düzeltmeli ve kendimizi ahrete hazırlamalıyız. Zaten dinimiz bunları uygun görüyor. Eski ve tarihi mezarlara bakıldığında, ölümü hatırlatmak maksadıyla özellikle cami önlerinde mezarların olduğunu görürüz” dedi.

  İmam cami önünde kendi mezarını kazdı #3

  ''BİZ KENDİMİZE KAZDIK AMA BİZE NASİP OLUR MU''

  Bugünkü zaman diliminin din ve iman açısından oldukça zor bir dönem olduğunu ifade eden Dağdağan, “Böyle bir zaman diliminde ölümü hatırlama ve hatırlatmak adına böyle bir şey yaptık. Bunu gören insanlar yanlıştan ve günahtan dönebilir mi? Onların bu hatalardan dönmelerine vesile olabilir mi? Bunları da düşündük. Biz kazdık kendimize bir kuyu, bir mezar, bir çukur, bir kabir, ama bize nasip olur mu, başkasına mı nasip olur? Onu ancak Allah bilir. Tabi mühim olan kabrini hazırlamak değildir. Mühim olan kabre hazırlanmaktır. Asıl olan odur. Kalbini ve kendini, amellerini kabre hazırlamak, kabri hazırlamaktan önce gelir. Ama hem kalbini, hem kabrini hem de kabre hazırlanmayı dört başı mamur götürebilmek çok özeldir ve önemli olan da budur” diye konuştu.

  İmam cami önünde kendi mezarını kazdı #4

  Cami önünde kazdığı mezarla ilgili resmi işlemleri de başlattığını kaydeden Dağdağan, şu anda mezarın içini hazırladığını ve resmi işlemlerinin sonuçlanmasının ardından ise mezarın üst tarafını hazırlamaya başlayacağını sözlerine ekledi.

  Görüş Bildir