Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
439.893
0.95%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Isparta'da sebze yetiştirmek yasaklandı

  Yalvaç'ta kuraklık nedeniyle evlerin bahçesinde sebze yetiştirilmesi, halı ve araç yıkanması yasaklandı.
  • 25.04.2014 - 15:24
  Isparta'da sebze yetiştirmek yasaklandı

  Isparta da sebze yetiştirmek yasaklandı #1

  Kış mevsimini ılıman ve az karlı geçiren Yalvaç'ta, bahar aylarında beklenin yağmurlar da gelmeyince, ilçeye içme suyu sağlayan Hisarardı Köyü'ndeki su kaynağının debisinde düşüş oldu, susuz kalma riski ortaya çıktı.

  SU TASARRUFU KONUSUNDA UYARI

  Su seviyesindeki düşüşün yazın daha da artacağı endişesini taşıyan yetkililer, vatandaşları su tasarrufu konusunda uyardı. Yalvaç Belediyesi, ilçede su sıkıntısı yaşanmaması için, evlerin bahçesinde sebze yetiştirilmemesi dahil bir dizi yasak getirdi. Belediye Başkanı MHP'li Halil Hilmi Tütüncü, içme suyunun sağlandığı kaynağın kar ve yağmur sularıyla beslenen doğal su kaynağı olduğuna işaret etti.

  "GÖZLE GÖRÜLÜR BİR AZALMA YAŞANDI"

  Başkan Tütüncü, susuzluk tehlikesi ve önlemleri şöyle açıkladı;

  "Bu kış oldukça ılıman geçti. Kar yağışı önceki yıllara göre çok az oldu. Bahar aylarında yağmur miktarı da beklenilenin çok altında kaldı. Kuraklık su kaynağının debisinde gözle görülür bir azalmaya yol açtı. Yazın susuz kalmamak için halkımızı tedbirli davranmaya davet ederek, caydırıcı önlemler de almaya başladık.

  "CEZASI 67 LİRA"

  En başında evlerin bahçelerine sebze eken vatandaşlarımıza bu yıl böyle bir şey yapmamalarını, suyu amacı dışında kullanmamaları yönünde sürekli anonslar yaparak uyarıyoruz. Kurala uymayanlara Kabahatler Kanunu kapsamında 67 lira ceza kesileceğini de ifade ediyoruz."  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir