Euro
9.0433
0.08%
Dolar
7.4735
0.01%
Altın
442.4
0.11%
Borsa
1.557
0%
Bitcoin
274.425
2.02%
-5ºC
İstanbul
Açık -5 C
  İstanbul Havalimanı'ndan Aksaray'a bin 200 lira aldı

  İstanbul Havalimanı'ndan Aksaray'a bin 200 lira aldı

  Avustralyalı turist ve arkadaşları, 40 kilometre için 12 kat fazla ücret ödedi. Firmayı şikayet eden turist, "Bu şey haramdır" dedi.
  • İHA
  • 15.04.2019 - 09:19

  Lübnan asıllı Avustralya vatandaşı iş adamı Ahmet El Tallawi (40), 17 arkadaşıyla Avustralya’nın Sidney şehrinden uçağa binerek İstanbul’a geldi. El Tallawi, uçaktan indikten sonra havalimanındaki bir turizm firmasına giderek. Aksaray’daki oteline gitmek istediğini söyledi.

  310.51 AVUSTRALYA DOLARI VERDİ

  Kesilen faturayı imzalayarak alan turist, ardından kendisi için hazırlanan VIP aracına binerek, otele doğru yola çıktı. Bir süre sonra oteline ulaşan iş adamı yerleştikten sonra ödemelerini kontrol ettiğinde kredi kartından kesilen 310.51 Avustralya doları (1.200 lira) görünce neye uğradığını şaşırdı.

  İstanbul Havalimanı ndan Aksaray a bin 200 lira aldı #1

  12 KAT FAZLA ÜCRET

  O süre boyunca İstanbul’da işlerini halleden adam, sonrasında arkadaşlarıyla bir araya geldi. Burada turizm firmasına yaptığı 1.200 lira ödemeden bahseden iş adamı, şehirde bulunduğu süre boyunca anlaştığı bir şoföre faturayı gösterdi. Türk şoför, faturaya bakmasının ardından turistten normalinden 12 kat fazla ücret alındığını gördü.

  İstanbul Havalimanı ndan Aksaray a bin 200 lira aldı #2

  EN FAZLA 150 TL TUTUYOR

  Durumu İngilizce, Arapça ve Türkçe olarak iş adamına anlatan şoför, taksi ile yolculuğu gerçekleştirdiğinde 100 TL, UBER ile gerçekleştirdiğinde ise 150 TL bir ücret ödendiğini anlattı. Bunun üzerine şoför ile birlikte havalimanındaki firmaya giden turist, yetkililerden faturanın iptalini istedi.

  İstanbul Havalimanı ndan Aksaray a bin 200 lira aldı #3

  TÜRSAB'A BİLGİ VERDİ

  Ancak iddiaya göre yetkililer, turist ile ilgilenmedikleri gibi durumu da düzeltmedi. Burada bir şoka uğrayan turist El Tallawi, dolandırıldığını düşünerek İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nü arayarak ve mail atarak şikayette bulundu. Bununla da yetinmeyen iş adamı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'ne (TÜRSAB) de konuyla alakalı bilgi verdi. Yaklaşık 40 kilometrelik mesafeye böyle bir ücret ödemesinden dolayı duyduğu memnuniyetsizliği dile getiren iş adamı, ilk kez başına böyle bir şey geldiğini dile getirdi.

  İstanbul Havalimanı ndan Aksaray a bin 200 lira aldı #4

  "BU ZULÜM VE HARAMDIR"

  Olayı anlatan El Tallawi, “İstanbul’a Avustralya’dan geliyorum, uluslararası İstanbul Havalimanı'na geldim. Buraya 17 arkadaş geldik. Havalimanına gelmek için kendime taksi çağırdım, taksici benden 320 Avustralya doları aldı. Bu şey haramdır. Biz de Türk devletinden, buraya gelen vatandaşlara makul taksi ücretleri sağlamasını talep ediyoruz. Bu şey zulüm ve haramdır. Allah Erdoğan’ı korusun, bu ülkeyi, Türk devletini korusun ve eksik etmesin. Biz hepimiz Türk devletinin yanındayız. Bu yerlerde vatandaşları kazıklamayı önleyenlere çok çok teşekkür ederim.” dedi.

  İstanbul Havalimanı ndan Aksaray a bin 200 lira aldı #5

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir