Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6306
0.07%
Dolar
18.6344
0.01%
Altın
1.077
-0.31%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
323.320
0.49%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C

  İstanbul'un Türk kovboyu Müftügil'in renkli yaşamı

  ABD'li aktörler John Wayne ile Glenn Ford'un Western filmlerinden etkilenen oyuncu Yavuz Ömer Müftügil, yıllardır kovboy gibi yaşıyor.
  • AA
  • 06.11.2016 - 05:05
  İstanbul'un Türk kovboyu Müftügil'in renkli yaşamı

  Birçok Türk filminde rol alan, Cem Karaca, Barış Manço, Edip Akbayram gibi sanatçılarla sahneye çıkan Yavuz Ömer Müftügil, 13 yaşındayken ABD'li aktörler John Wayne ile Glenn Ford oynadığı Western filmini izledikten sonra aldığı kararın ardından, 59 senedir hayatını kovboy gibi sürdürüyor.

  Türkiye'de 1960'tan sonra yoğun ilgi gören, sinema salonlarında kapalı gişe oynayan Western filmlerinin vazgeçilmezi kovboyluk, birçok insanı da etkiledi. Türk sinemasında da örnekleri çekilen bu tür filmleri çıktığı ilk gün izleyen, harçlıklarıyla "Teksas-Tommiks" türü çizgi romanları alan, arkadaşlarıyla bunları değiştiren, filmlerde gördükleri kovboylar gibi giyinen ve onları örnek alan Türk gençlerinden biri de 1944 doğumlu Yavuz Ömer Müftügil...

  İstanbul'un Türk kovboyu Müftügil'in renkli yaşamı

  İstanbul un Türk kovboyu Müftügil in renkli yaşamı #1

  CEM KARACA VE BARIŞ MANÇO'NUN ARKADAŞI

  Yeşilçam filmlerinde de rol alan, Cem Karaca ile Barış Manço gibi Anadolu rock müziğinin "efsane" isimleriyle arkadaş olan Müftügil, farklı uzatılmış beyazlaşan saç ve sakalı, çizmesine kadar uzanan deri kovboy ceketi ile Stetson şapkasına asılı şerif rozeti, kırmızı fuları, belindeki işlemeli kemerin kılıfında sakladığı sembolik silahı, değişik şekillerdeki yüzüğü, kolyesi ve saçaklarla bezenmiş kahverengi kovboy çizmesiyle çevresinden yoğun ilgi görüyor.

  İstanbul'un yaşayan Müftügil, 13 yaşında annesiyle gittiği Aksaray Bulvar Sineması'nda gösterilen bir filmin hayatında meydana getirdiği değişikleri, kovboylar gibi yaşama ve giyinme kararına çevresinden aldığı tepkileri, kovboy kültürünün hayatına maddi ve manevi yansımalarını anlattı.

  Müftügil, dededen İstanbullu olduğunu, 42 yıl Anadolu rock müziğiyle uğraştığını söyledi. Emekli olduktan sonra da bazı filmlerde rol aldığını ifade eden Müftügil, "Gençliğimde, rahmetli Cem Karaca, Edip Akbayram, Selda Bağcan ve Selçuk Ural gibi saymakla bitmeyen değerli isimlerle çalıştım. Anadolu rock türüne gönül verdim. Bunu gelecek nesillere taşımak için de mücadele ettim." diye konuştu.

  Ailesinden de bahseden Müftügil, Şehzadebaşılı babasının başmühendis, dedesinin de Afyon müftüsü olduğunu belirtti.


  Görüş Bildir