Petrol
82.97
-2.42%
Euro
17.7896
-0.30%
Dolar
18.4409
0.15%
Altın
964.4
-0.90%
Borsa
326
-0.65%
Bitcoin
357.603
1.58%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  İşte en uzun yaşayan Türk

  Bugüne dek yapılan araştırmalar, en uzun yaşayan insanın tam 253 yıllık bir ömür sürdüğünü gösteriyor.
  • 26.10.2014 - 12:23
  İşte en uzun yaşayan Türk

  İşte en uzun yaşayan Türk #1

  Adı sanı bilinmiyor. (Ya da biz bilmiyoruz.) Oysa, uzun yaşayanlar arasında adısanı bilinen; üstelik bu coğrafyada, bizim ülkemizde yaşayan, bizim vatandaşımız olan biri daha var:

  Zaro Ağa ... Zaro Ağa 1777'de Bitlis'in Mutki ilçesinin Meydan köyünde doğmuş; 1934'te İstanbul'da ölmüş..

  EYÜP MEZARLIĞINDA YATIYOR

  Mezarı İstanbul'da Eyüp Kabristanı'nda. Yani en uzun yaşayan Çinli ile en uzun yaşayan bizim Zaro Ağa, arka arkaya göçüp gitmişler bu dünyadan. Ömrünü uzatabildiğince uzatmak ve de olabildiğince genç kalmak isteyenlerin çabalarına bakınca; Zaro Ağa'nın ilginç ve trajik öyküsüne göz atmanın sayısız yararları olabilir.

  İşte en uzun yaşayan Türk #2

  TARİHİ CAMİLERİN İNŞAATINDA ÇALIŞTI

  Zaro Ağa dünyaya geldiğinde Osmanlı İmparatorluğu'nun başında I. Abdülhamit tahtta oturmaktaydı. "İlk" gençlik yıllarında İstanbul'a göç ettiğinde padişah III. Selim'di.

  Şimdi yanlarından geçip gittiğiniz Ortaköy Camii, Nusretiye Camii, Selimiye Kışlası, Dolmabahçe Sarayı'nda onun emeği vardı. Hepsi o yıllarda inşa edilmişti ve Zaro Ağa bu tarihi yapıların inşaatında çalışmıştı.

  SAYISIZ PADİŞAH GÖRDÜ

  Uzun yaşamı boyunca saltanatını gördüğü padişahları saymaktan yorulursunuz: I. Abdülhamid, III. Selim, IV. Mustafa, II. Mahmud, Abdülmecid, Abdülaziz, V.Murad, II. Abdülhamid, V. Mehmet Reşat ve Vahdettin...

  Kabakçı Mustafa İsyanı'na, Yeniçeriliğin kaldırılışına, Tanzimat'a, Birinci ve İkinci Meşrutiyet'in ve Cumhuriyet'in ilanına tanık oldu. Kırım Harbi, Rus Harbi, Plevne, Kafkas Savaşı, Balkan Harbi, Birinci Dünya Savaşı, işgal yılları ve İstiklal Harbi'ni yaşadı.

  İşte en uzun yaşayan Türk #3

  AKŞAM YEMEĞİNDEN YOĞURDU EKSİK ETMEDİ

  İstanbul'daki ömrünü Tophane'de küçük, mütevazı bir evde geçirdi. Erken yediği akşam yemeklerinde sofrasında sadece yoğurt ya da sadece ekmekle ayran bulundururdu. Tam 100 yıl bu alışkanlığını değiştirmedi.

  Uzun yaşamak isteyenlere; "Bol bol yoğurt yeyin!" derdi.

  20 KEZ EVLENDİ

  157 yıllık hayatında tam 20 kez evlendi. Siirt ve İstanbul'daki "eş"lerini hiç ihmal etmedi ama çocuklarının ve torunlarının sayısını o da bilmiyordu

  İstanbul'da hamallık da yaptı. Hamallar Teşkilatı'nı o kurdu.

  Ancak, hazin öykü bundan sonra başladı: İki Amerikalı Musevi, Zaro Ağa'yı "yeni bir hayat vaadi" yle Amerika'ya gitmeye ikna etti. Zaro Ağa, New York'ta büyük bir törenle karşılandı.

  DÜNYANIN EN YAŞLI İNSANI DİYE TEŞHİR EDİLDİ

  Ancak onu götürenlerin niyetleri başkaydı: Özel bir kostüm giydirip, sirklerde "dünyanın en yaşlı insanı" diye teşhir ettiler.

  Fotoğraf çektirmek 10 dolar, öpmek 15 dolardı. 150 yaşındaki Ağa'yı, eyalet eyalet dolaştırıp posasını çıkardıktan sonra, beş parasız getirip İstanbul'a bıraktılar.

  İşte en uzun yaşayan Türk #4

  157 YAŞINDA ÖLDÜ

  Zor geldi Zaro Ağa'ya yaşadıkları. 29 Haziran 1934'te Şişli Etfal'de öldü. 157 yaşına kadar sapasağlam ve doktora gitmeyen Ağa'nın son yılında ciğerlerinde tüberküloz, kalbinde büyüme ortaya çıkmıştı.

  İşte en uzun yaşayan Türk #5  Görüş Bildir