Euro
10.811
0.57%
Dolar
9.2761
0.7%
Altın
531.04
0.62%
Borsa
1.433
0%
Bitcoin
598.101
0.15%
12ºC
İstanbul
Güneşli 12 C
  İzmir'de Kentkart AŞ'den toplu ulaşım açıklaması

  İzmir'de Kentkart AŞ'den toplu ulaşım açıklaması

  İzmir'de yenilenen ihale öncesi toplu ulaşımda elektronik ücret toplama sistemini işleten Kentkart AŞ, yazılı bir açıklama yaptı.
  • AA
  • 15.06.2015 - 17:55

  izmir

  İzmir'de yenilenen ihale öncesi otobüs, metro, hafif raylı sistem ve deniz ulaşımında kullanılan elektronik ücret toplama sistemini işleten Kentkart AŞ tarafından Eshot Genel Müdürlüğünün açıklamaları eleştirilerek "hukuki mücadeleye devam edileceği" bildirildi.

  1 HAZİRAN'DAN BU YANA YAŞANAN PROBLEMLERİN SEBEBİ

  Şirketin yazılı açıklamasında, işletme hakkının 16 yıldır yeterince bilgi ve deneyime sahip firma yerine aynı vasıflara sahip olmayan başka bir şirkete verilmesiyle 1 Haziran'dan bu yana problem yaşandığı savunuldu.

  Sözleşmenin sona ermesiyle sistemin devamı için gerekli tüm unsurların ihale şartname ve sözleşmesinde tarif edildiğinden fazlasıyla Eshot Genel Müdürlüğüne teslim edildiği belirtilen açıklamada, "Çalışma dönemimiz boyunca ilgili merciler tarafından defalarca denetlenen sistemimiz takdir edilmiş ve birçok şehre örnek gösterilmiştir. Günlük 2 milyon adet işlem hacmi olan bir sistemi yönetme, raporlama ve finansal anlamda para akışlarını idare etmenin özel uzmanlık gerektirdiği açıktır" ifadesine yer verildi.

  İHALEYİ KAZANAN FİRMADA DENEYİM YOK

  İhaleyi kazanan firmanın sistemi sorunsuz işletecek deneyiminin olmadığı ileri sürülerek, "Bu denli kapsamlı bir sistemin işletiminin el değiştirmesi sırasında yaşanan aksaklıkların karar verici yetkililerin ön gördüğü doğal süreç olduğu düşünülmektedir" görüşü savunuldu.

  DENEME YANILMA YOLUYLA İŞLER YÜRÜYOR

  ESHOT Genel Müdürlüğünün sadece yüklenici firmada değil, danışman üniversite seçiminde de benzer bir değişikliğe gittiği anımsatılan açıklamada, sistemin akış ve işleyişinin yanı sıra kritik noktalarını bilen kimse kalmadığı, birçok konunun deneme yanılma yoluyla yürütüldüğü iddia edildi.

  İzmir'de ulaşım sorunu devam ediyor İZLE

  KAMU GÜCÜ KULLANILDI

  Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Bütün bunların üstüne Eshot Genel Müdürlüğü sahip olduğu kamu gücünü haksızca kullanarak firmamızı suçlamış, ihale yasaklısı olmamız için İçişleri Bakanlığına başvuruda bulunmuştur. Yanlış tercihlerinin faturasını firmamıza kesme çabası içerisindedir. Bilinmelidir ki hukuki mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz. Bu dönemde haksız suçlamalar nedeniyle ortaya çıkan maddi manevi tüm kayıplarımızı gerek Eshottan gerekse görevini kötüye kullanarak zarara uğramamız için özel çaba sarf eden yetkililerden tazmin edeceğimizi ve sorumlulara hukuk önünde hesap soracağımızı kamuoyuna bildiririz."

  Firmanın tüm sorumluklarını hukuken yerine getirdiği öne sürülerek yaşanan süreçte İzmirlilerin ulaşım hakkını engelleyecek hiç bir girişimde bulunulmadığı belirtildi.

  İzmir'de toplu ulaşımda kağıt bilet dönemi haberi

  İzmir de Kentkart AŞ den toplu ulaşım açıklaması #2

  İzmir'de ulaşım sorunu devam ediyor haberi

  İzmir de Kentkart AŞ den toplu ulaşım açıklaması #3


  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir