Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
588.350
-1.20%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C

  Karadeniz'de yayla göçü renkli görüntülerle başladı

  Geleneksel kıyafetleri içerisindeki yaylacılar yaklaşık 20 kilometrelik bir yürüyüşün ardından Büyükoba Yaylası Sela mevkiine ulaştı.
  • İHA
  • 25.06.2019 - 13:03
  • Güncelleme : 25.06.2019 - 13:03
  Karadeniz'de yayla göçü renkli görüntülerle başladı

  Trabzon’da, Akçaabat turizmine katkı sağlamak ve geleneği gelecek kuşaklara taşımak amacıyla organize edilen 2. Akpınar Büyükoba Göç Festivali gerçekleştirildi.

  Uzun ve yorucu bir yolculuğun ardından ulaşacakları Sela mevkiinde davul, zurna ve kemençe eşliğinde karşılanan yaylacılar kemençe eşliğinde doyasıya horon oynadı.

  Karadeniz'de yeşile bürünen yaylalara renkli göç

  "YAYALAR BABA OCAĞIDIR"

  Festivalde bir konuşma yapan Akpınar Mahallesi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ali Bıyıklı, yaylaların yüzyıllardır kuzeyin evlatlarının yuvası olduğunu belirterek, “Yaylalar, Karadeniz’in nice çınarlarının baba ocağı olmuştur. Artık hikayelerde yaşayan yaylacılık gelenekleri kaybolmaya yüz tutmuş. Yaylaların yıllara meydan okuyan bekçileri olan has yaylacının sayısı gittikçe azalır olmuştur. Günümüzde unutulmaya yüz tutmuş yayla kültürümüzü ve yayla göçümüzü gelecek nesillere hikaye olarak anlatmak istemedik. Yağmur bile bizi dağıtamadı. Bu festivali geleneksel hale getirip önümüzdeki yılda gelecek nesillere bu geleneği aktarmaya devam edeceğiz.

  Yaylalarımızı tüm dünyaya tanıtmak istiyoruz. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde asırlardır yaşatılan yaylacılık geleneğinde, vatandaşlar köylerden küçük ve büyükbaşları ile birlikte yaylalara göç ediyor. Süsledikleri hayvanlarıyla kilometrelerce yürüyerek yaylalara göç edenler, yılın 4 ya da 5 ayını buralarda geçiriyor. Özellikle hayvanlarını otlatmak amacıyla yaylalara çıkan köylüler, buralarda kaldıkları süre içerisinde hem kış aylarında tüketecekleri süt ürünlerini elde ediyor hem de hayvanları için ot biçiyor. Yaylada, ineklerin sütünden tereyağı ve peynir çeşitleri elde eden vatandaşların kimi ürününü satarak, evinin geçimine katkı sağlarken kimi de ailesinin kışlık yiyeceğini hazırlıyor” dedi.

  Karadeniz de yayla göçü renkli görüntülerle başladı #1

  Karadeniz de yayla göçü renkli görüntülerle başladı #2

  Karadeniz de yayla göçü renkli görüntülerle başladı #3

  Karadeniz de yayla göçü renkli görüntülerle başladı #4

  Karadeniz de yayla göçü renkli görüntülerle başladı #5

  Karadeniz de yayla göçü renkli görüntülerle başladı #6

  Karadeniz de yayla göçü renkli görüntülerle başladı #7

  Karadeniz de yayla göçü renkli görüntülerle başladı #8

  Karadeniz de yayla göçü renkli görüntülerle başladı #9

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir