Euro
10.0039
-0.64%
Dolar
8.4254
-0.36%
Altın
491.51
-1.14%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
336.632
0.04%
29ºC
İstanbul
Açık 29 C

  Kastamonu'da 'peçeli baykuş' görüntülendi

  Abana ilçesinde doğada ender rastlanan "peçeli baykuş" görüntülendi.
  • AA
  • 12.01.2017 - 04:16
  Kastamonu'da 'peçeli baykuş' görüntülendi

  Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Orman Fakültesi araştırma görevlisi Özkan Evcin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "peçeli baykuş" türünün genellikle yurdun güney ve batı bölgelerinde görüldüğünü söyledi.

  Kastamonu da peçeli baykuş görüntülendi #1

  Kentte türe dair herhangi bir bilimsel veri olmadığına dikkati çeken Evcin, "Kastamonu'da bugüne kadar peçeli baykuşun görüldüğüne dair söylemler olsa da elle tutulur bir verimiz yok. Abana'da türün fotoğraflanması bu açıdan büyük önem taşıyor. Bölgede etkili olan yoğun kar yağışı, gece yırtıcıları türünde değerlendirdiğimiz baykuşu yormuş olabilir. Kendini güvende hissettiği bir noktaya tüneyen baykuş, gece saatlerinde yaşam mücadelesine devam edecektir." ifadelerini kullandı.

  Doğa fotoğrafçısı Serhat Çakıcı da peçeli baykuşu fotoğrafladığı için şanslı olduğunu belirterek, "Tesadüfen gördüğüm peçeli baykuş, benim için de şans oldu. Türkiye'nin Anonim Kuşları (TRAKUS) platformunda Kastamonu'da türe dair ilk kayıt Abana'da çektiğimiz fotoğraflar sayesinde oluşturuldu. Bundan sonraki süreçte bizler de bölgemizde peçeli baykuşun varlığından söz edebiliriz." diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir