Petrol
112.59
1.45%
Euro
17.5999
0.42%
Dolar
16.6067
0.49%
Altın
975.37
0.67%
Borsa
2529
0.00%
Bitcoin
349.738
-1.56%
23ºC
İstanbul
Çok bulutlu 23 C

  Mersin'deki Kumluk Cami'nin down sendromlu müezzini Musa

  Mersin'de babasının imamlık yaptığı caminin cemaati tarafından müezzin olarak görevlendirilen down sendromlu Musa Alan, Kur'an kursundaki yaşıtlarına İslam'ı anlatıyor.
  • DHA
  • 30.07.2019 - 11:49
  Mersin'deki Kumluk Cami'nin down sendromlu müezzini Musa

  Merkez Eğriçam Mahallesi'ndeki Kumluk Camii'nde imamlık yapan babası Mahfuz Alan'dan etkilenen 8'inci sınıf öğrencisi down sendromlu Musa; aldığı bir yıllık eğitimle Kur'an okumayı öğrendi.

  Babası ile sık sık gittiği camide cemaatin takdiri toplayan Musa Alan, bir süre sonra müezzinlik yapmaya, ezan okuyup kamet getirmeye başladı.

  Musa, şimdilerde ise babasının verdiği Kur'an kursuna katılarak yaşıtlarına İslam'ı anlatıyor. Çeşitli dua ve sureleri Arapça okuyarak ayetlerin anlamlarını açıklayan Musa, namaz kılmanın dindeki önemini vurguluyor. Musa'nın bu başarısından etkilenen engelli çocuk sahibi aileler, evlatları ile birlikte Musa'yı sık sık ziyaret ediyor.Mersin deki Kumluk Cami nin down sendromlu müezzini Musa #1

  Mersin'deki Kumluk Cami'nin down sendromlu müezzini Musa ViDEO

  "ONLARI ÇOK SEVİYORUM"

  Arkadaşları ile birlikte güzel bir ortam oluşturduklarını belirten Musa Alan, "Kur'an okuyoruz, namazı anlatıyoruz, peygamberimizi anlatıyorum, çocuklara ders veriyorum. Bugün namazı anlattım, Kur'an okudum, Duha suresini okudum, Yasin suresini okudum. Öğrencilerim beni çok seviyor, ben de onları çok seviyorum." dedi.

  Mersin deki Kumluk Cami nin down sendromlu müezzini Musa #2

  Babası Mahfuz Alan ise Musa'nın, aldığı dini eğitimle birçok insana örnek olduğunu belirterek, "Musa, camimize gelen bütün çocuklarımıza örnek oldu. Onlara Kur'an dersi veriyor, namazın önemini anlatıyor ve en önemlisi birbirlerini seviyorlar. İyi bir arkadaşlık kuruldu. Türkiye'nin her tarafından bizi arıyorlar. Kimisi Musa'yı ziyarete geliyor, özellikle camiye. Engelli çocuğu bulunan bütün aileler bizi aradı. Sosyal medya üzerinden çok güzel yorumlar yaptılar." diye konuştu.

  Mersin deki Kumluk Cami nin down sendromlu müezzini Musa #3

  'KARANLIK DÜNYAMA IŞIK OLDU'

  Engelli çocuğu bulunan anne-babalara umut olmayı amaçladıklarını da aktaran Mahfuz Alan, şunları söyledi:

  "Amacımız engelli ailelerinin derdine derman olmak. Bir nebze dahi olsa onların sıkıntısını gidermek, anne ve babalara bir nebze dahi olsa nefes aldırmak. Burada Kur'an'ın şifası çok önemli. Geçen down sendromlu bir kızı olan öğretmenimiz geldi ve şunu söyledi; 'Musa benim karanlık dünyama bir ışık oldu.' Bu bizim için mutluluk verici. Çocuklarımızı Kur'an ve namaz ile buluşturalım, Allah'ın yardımı mutlaka gelecektir."

  Mersin deki Kumluk Cami nin down sendromlu müezzini Musa #4

  Mersin deki Kumluk Cami nin down sendromlu müezzini Musa #5

  Mersin deki Kumluk Cami nin down sendromlu müezzini Musa #6

  Mersin deki Kumluk Cami nin down sendromlu müezzini Musa #7


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir