Meteoroloji'den kuraklık haritası
AA

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün verilerine göre, bu yılın ekim ayı ülkenin büyük bölümünde yağışsız geçti. 2016 yılı ekim yağış ortalaması 20,5 mm olurken, uzun yıllar ortalamasının (49,2 mm) yüzde 58,3 ve geçen yılın aynı dönemine göre ise (83,1 mm) yüzde 75,3 azalma yaşandı.

SADECE KARADENİZ'DE YÜZDE 86'LIK YAĞIŞ GERÇEKLEŞTİ

Marmara Bölgesi, uzun yıllar ortalamasının yüzde 58,4, Ege Bölgesi yüzde 85,6, Akdeniz Bölgesi yüzde 90,6, İç Anadolu Bölgesi yüzde 89, Doğu Anadolu Bölgesi yüzde 49,3, Güneydoğu Anadolu Bölgesi yüzde 67,6'nın altında yağış aldı. Bu bölgelere geçen yılın ekim dönemine göre de çok az yağış düştü. Sadece Karadeniz Bölgesi'nde, uzun yıllar ortalamasının yüzde 86,2 üzerinde yağış gerçekleşti.

ŞİDDETLİ KURAKLIK TESPİTİ

Normalin Yüzdesi Metodu'na göre 2016 ekim ayı kuraklık analizinde ise ülkenin büyük bölümünde "şiddetli kuraklık" tespiti yapıldı.

Meteoroloji'den kuraklık haritası

Güneydoğu ve Doğu Karadeniz'in sınırlı bölümleri ile Kırklareli dışında ülkenin tamamı ekimi kurak geçirdi. Kırklareli, Hakkari, Van, Iğdır, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin, uzun yıllar ortalamasında ve üzerinde yağış alırken, ülkenin büyük bölümü ekim ayını "şiddetli kurak", bir kısmı da "kurak" yaşadı.

Meteoroloji'den kuraklık haritası

Meteoroloji'den kuraklık haritası

Meteoroloji'den kuraklık haritası

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)