Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
565.061
-0.73%
15ºC
İstanbul
Yağmur 15 C

  Muş'ta LGS birincisi çocuğun zorlu yaşamı

  8. sınıf öğrencisi Mesut Kılıç, hafta sonları ailesine yardım ederek hem hayvanlara baktı hem de LGS il birincisi oldu.
  • İHA
  • 27.06.2019 - 09:11
  Muş'ta LGS birincisi çocuğun zorlu yaşamı

  Muş'un Karakuyu köyünde yaşayan 14 yaşındaki Mesut Kılıç, LGS’de birinci olmayı başardı.

  Namık Kemal YBO’da eğitim gören ve hafta sonlarında ailesinin yaşadığı Karakuyu köyüne gelen Mesut Kılıç, burada bir yandan hayvanlara baktı, bir yandan tarlada çalıştı.

  "EVE GELDİĞİM ZAMAN SABAHLARI İNEKLERE SAMAN VERİYORUM"

  Hafta sonları eve geldiğini ve ineklere baktığını anlatan Mesut Kılıç, “Eve geldiğim zaman sabahları ineklere saman veriyorum. Daha sonra hayvanları çobana teslim ediyorum. Öğlen de hava sıcak olduğu için serin olması amacıyla bahçeyi suluyorum. Soğanlarımız var, onları kesip anneme yardımcı oluyorum. Tandırımız var, oranın odununu hazırlıyorum. Akşam inekler geliyor ve onların samanlarını önüne bırakıyorum.” diye konuştu.

  Muş'ta LGS birincisi öğrencinin zorlu yaşamı

  "LİSEYİ BİTİRİP ÜLKEME YARARLI İŞLER YAPMAK İSTİYORUM"

  LGS’de en önemli etkenin kitap okumak olduğunu kaydeden Kılıç, “Akşamları 1,5 saat kitap okuyorum. Bu sistemde kitap okumak en büyük etken, onu da arkadaşlarıma tavsiye ediyorum. Hedefim Türkiye’de derece yapmaktı. Bunu bir soruyla kaçırdığım için ilk bindeyim. Hedefim iyi bir liseye gitmek. Ankara Fen Lisesi, Galatasaray Lisesi ya da Kabataş Lisesi gibi. Liseyi bir araç olarak görüyorum. Liseyi de bitirip ülkeme yararlı olabilmek için iyi bir üniversiteye gidip sonra ülkeme faydalı işler yapmak istiyorum. Halk arasında tıp popüler gözüküyor. Evet çok yararlı bir meslek ama ben geleceğin mesleğinin uçak mühendisleri, teknoloji mühendisleri olduğunu düşünüyorum. Bundan dolayı aklımda uçak mühendisliği var. Ama devamında popüler bir meslek çıksa ona da yönelebilirim. Biz 7 kardeşiz ve hepimizin de tecrübeleri var. Bu tecrübeleri birbirimize anlatarak daha iyi olmaya çalışıyoruz.

  Muş ta LGS birincisi çocuğun zorlu yaşamı #1

  "SINAVA GİRECEK KARDEŞLERİME KİTAP OKUMALARINI ÖNERİYORUM"

  Ben öncelikle Milli Eğitim Bakanı'na çok teşekkür ediyorum, bize bu güzel sistemi getirdiği için. Bu sistemde en önemli şeyin kitap okumak olduğunu düşünüyorum. Çünkü soruların yüzde 90’ı yoruma dayalı. Önümüzdeki senelerde sınava girecek kardeşlerime tavsiyem çok kitap okumaları. Ben çok çalışmaya değil, çalıştığında verim alabiliyorsa onun emek olduğunu düşünüyorum. Başarı benim ama bunu oluşturmamda çok kişi yardımcı oldu. Emeği geçen hocalarım ve herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

  Muş ta LGS birincisi çocuğun zorlu yaşamı #2

  "KÖYDE DE OTURSAN AZİM VARSA BAŞARIRSIN"

  7 çocuğunun olduğunu ve bir çocuğunun okumadığını, 6 çocuğunun tamamının okuduğunu ifade eden baba Turan Kılıç ise “Ben şunu anladım ki bir köyde de otursan, bir mezrada da otursan; bir gayret, bir azim varsa başarırsın. Tabii ki başarı her şey değildir. İlk önce çocuğu iyi yetiştirmek üzere onu hazırlamak gerekir. Allah’a şükür çocuklar da iyi bir birey oldular. Okudular, azim ettiler, inandılar, başardılar. Tüm okulun ve öğretmenlerin çocuğumun üzerinde emeği var. Onlara da teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

  Muş ta LGS birincisi çocuğun zorlu yaşamı #3

  Muş ta LGS birincisi çocuğun zorlu yaşamı #4

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir