Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
472.429
-2.77%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C

  Okul kantinlerinde satılacak yiyecek listesi güncellendi

  Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, kantinlerde satışa uygun yiyecekler listesini güncelledi.
  • 24.09.2014 - 10:10
  Okul kantinlerinde satılacak yiyecek listesi güncellendi

  Okul kantinlerinde satılacak yiyecek listesi güncellendi #1

  Sağlık Bakanlığı, kantinlerde çiğ et pişirilmesini ve satılmasını yasakladı. Hazır ambalajlı gıdaların toplam enerji içeriği ilkokullar için 150 kilokaloriyi, ortaokul ve liseler için 250 kilokaloriyi aşamayacak.

  LİSTE GÜNCELLENDİ

  Listede satışı uygun ürünler şöyle belirlendi: “Meyveler, mevsimine uygun çiğ tüketilebilen sebzeler, salatalar (zeytinyağı ve limon eklenebilir), kuru meyveler (kaplamasız ve şeker katkısız), kuruyemişler (soslanmamış, tuzsuz, kabuksuz), taze sıkılmış portakal suyu, yüzde yüz meyve veya sebze suyu içeren, ilave şeker içermeyen içecekler. İçme suyu (şeker veya tatlandırıcı eklenmemiş), süt, yoğurt, ayran, peynir, günlük haşlanmış yumurta. Meyveli, baharatlı ve yağlı tohumlu ekmekler. Tam tahıl ya da yüksek posalı unlardan elde edilen ürünler.”

  İÇECEK OTOMATI YASAK

  Kirlenmiş, kokuşmuş, ekşimiş, nitelikleri ve görünümü bozulmuş, kırılmış, paslanmış ve son tüketim tarihi geçmiş gıda maddeleri kesinlikle satışa ve tüketime sunulmayacak. Yemekhane ve kantinlerde doğal maden suları hariç, dengesiz beslenmeye ve şişmanlığa (obezite) sebep olabilecek, enerji yoğunluğu yüksek ancak besin değeri düşük olan enerji içecekleri, gazlı, kolalı ve aromalı içecekler ile kızartma ve cipslerin satışı yapılmayacak. İçeçek otomatı bulundurulmayacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir