Petrol
115.03
1.08%
Euro
17.4291
-0.71%
Dolar
16.6341
-0.29%
Altın
971.55
-0.47%
Borsa
242
-2.81%
Bitcoin
337.699
-3.31%
27ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 27 C

  ÖMSS'ye başvurular cuma günü sona erecek

  Bu yıl ilk kez düzenlenecek Özürlü Memur Seçme Sınavı'na (ÖMSS) başvurular, 2 Mart Cuma günü sona erecek.
  • 29.02.2012 - 11:49
  ÖMSS'ye başvurular cuma günü sona erecek

  ÖMSS ye başvurular cuma günü sona erecek #1

  ÖSYM'nin "www.osym.gov.tr" internet sitesinde yer alan kılavuzda sınava ilişkin adayların merak ettiği tüm sorular yer alıyor.

  ÖMSS ve ardından yapılacak kuraya, Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümlerine uygun yüzde 40 ve üzerinde özürlü olduğu Özürlü Sağlık Kurulu raporlarıyla belirlenmiş adaylar başvurabilecek.

  Özürlü Sağlık Kurulu raporlarında yüzde 40'tan daha az özürlü olduğu belirtilen adaylar, ÖMSS ve kuraya başvuramayacak.

  ÖMSS'ye ortaöğretim kurumlarından, yükseköğretim ön lisans veya lisans programlarından mezun veya ÖMSS'nin yapıldığı yıl itibarıyla mezun olabilecek durumdaki özürlüler başvurabilecek. Birden fazla öğrenim düzeyinden mezun olan adaylar, mezun oldukları en üst düzeyden ÖMSS'ye başvurmak zorunda olacak.

  Kuraya ise ilköğretim, ilkokul, ortaokul mezunu veya ÖMSS'nin yapıldığı yıl itibarıyla mezun olabilecek durumdaki engelli adaylar başvurabilecek. Ancak mezun olabilecekleri öğrenim düzeyinden başvuran adayların, ÖMSS sonucu ve kuraya göre yerleştirme işlemlerinin yapılabilmesi için yerleştirme işlemine son başvuru tarihi itibarıyla ilgili eğitim kurumlarından mezun olmaları şartı aranacak.

  Kuraya başvuran adaylar sınava girmeyecek ancak ÖMSS sonuçları açıklandıktan sonra ilan edilecek tercih kılavuzuna göre tercihleri doğrultusunda yapılacak yerleştirme işlemine tabi tutulacak.

  ÖNCE ADAY BAŞVURU FORMU DOLDURULACAK

  ÖMSS'ye başvurular, 2 Mart Cuma gününe kadar alınacak. Kuraya başvurular ise 14-25 Mayıs 2012 tarihleri arasında yapılacak.

  Adaylar, ÖMSS Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna ÖSYM'nin "https://www.osym.gov.tr" internet adresinden ulaşabilecekler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak.

  ÖMSS'ye ve kuraya başvuracak adaylar, öncelikle Aday Başvuru Formu'nu dolduracaklar. Adaylar daha sonra bu formun çıktısıyla özürlü sağlık kurulu raporları, öğrenim durumunu gösterir belge, nüfus cüzdanı veya pasaport, ilköğretime başlama yaşı öncesi işitme engelli olan adayların bu durumunu gösterir resmi belgeyle varsa 2006 yılından sonra mezun olan veya ÖMSS'nin yapıldığı yıl itibarıyla mezun olabilecek durumdaki zihinsel engelli adayların, Rehberlik Araştırma Merkezi raporları, mezun oldukları zihinsel engellilere ait okul diplomaları veya öğrenim durumlarını gösterir resmi belgeyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine şahsen başvuracaklar.

  ÖZÜR GRUBUNA GÖRE FARKLI SINAV UYGULANACAK

  Aday Başvuru Formunda adayın kişisel bilgilerinin sorulduğu bölüm dışında, sınavda "okuyucu, yardımcı" isteyip istemedikleri, sınava girerken adayların yanında getirebilecekleri araç ve gereçler, şeker hastası adayların sınavda yanında insülin pompası bulundurup bulundurmayacağına ilişkin sorular yer alıyor.

  Adaylar, sınav merkezi tercihi olarak adres ilini yazacak. Adres ili KKTC veya yurt dışı olanlar Ankara sınav merkezlerinden birini seçecek. Adayların atandıkları sınav merkezleri değiştirilemeyecek.

  Genel engelli, görme engelli ve ilköğretime başlama yaşı sonrası işitme engelli olan adaylar için içeriği aynı bir soru kitapçığı olacak ancak engel gruplarına göre farklı sınav uygulamaları yapılacak.

  Sınav, 29 Nisan 2012'de 81 il merkezinde gerçekleştirilecek.

  ENGELLİLER ÖMSS'DEN UMUTLU

  Kamu kurumlarında engellilerin istihdamı amacıyla bu yıl ilk kez yapılacak Özürlü Memur Seçme Sınavı'na (ÖMSS) İzmir'de başvuranların sayısı 2 bini geçti. Başvuru yapan engelliler, sınava girmeyi ve iş hayallerine kavuşmayı heyecanla bekliyor.

  Kamuda işe yerleştirilecek engelli vatandaşlardan, lise ve üniversite mezunları için yapılacak ÖMSSiçin başvurular sürüyor. Aile ve Sosyal Politikalar İzmir İl Müdürlüğü tarafından ulaşımın kolay olması amacıyla kent meydanındaki fuar alanında oluşturulan başvuru merkezine, lise ve üniversite mezunu engelli vatandaşlar, özürlülük belgesi, diploma ve kimlik fotokopisiyle gelerek kayıt yaptırıyor.

  Aile ve Sosyal Politikalar İzmir İl Müdür Yardımcısı Bülent Avdal, genel, görme, zihinsel ve ruhsal özürlülük olarak dört engel grubunda yaş sınırı aranmadan yapılacak sınava, lise ve üniversite mezunu engelli vatandaşların katılacağını, ilköğretim ve ortaöğretim okulu mezunları içinse kurayla alım yapılacağını, toplam 29 bin engellinin 2012 yılında kamu kurumlarında istihdam edileceğini söyledi.

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in engelli vatandaşların istihdamına büyük önem verdiğini, yapılacak sınav için Türkiye genelinde 50 bin başvurunun beklendiğini kaydeden Avdal, İzmir'de de sınava girecek adayların sayısının 2 bin 50'ye ulaştığını bildirdi.

  Son başvuru tarihi olan 2 Mart'a kadar başvuru sayısının 3 bine ulaşmasını beklediklerini ifade eden Avdal, sınavsız, kurayla seçilecek ilköğretim mezunu engellilerle İzmir'de yaklaşık 5 bin engellinin istihdam umudu yaşayacağını ifade etti.

  Avdal, "Kamuda boş durumdaki 29 bin özürlü kadrosuna alım yapılacak. Bu şimdiye kadar ki en büyük özürlü alımı ve çok büyük bir hizmet. Adaylar büyük heyecan içinde. İzmir'de de vatandaşlarımızın işlemlerinde her türlü kolaylık personelimiz tarafından sağlanıyor" dedi.

  Bülent Avdal, lise ve üniversite mezunlarına yönelik 29 Nisan'da yapılacak sınavın ardından ilköğretim ve ortaöğretim mezunlarının da mayıs ayında kurayla seçilerek işe yerleştirilmesinin planlandığını kaydetti.

  "ENGELLİLER İÇİN BÜYÜK FIRSAT"

  Öte yandan, başvuru tarihinin son günleri olması nedeniyle başvuru merkezindeki yoğunluk dikkati çekiyor.

  Başvurusunu yapan lise mezunu adaylardan 28 yaşındaki Didem Yaman, geçirdiği kaza nedeniyle 14 yıldır ortopedik engelli olduğunu ve koltuk değneği kullandığını, kamuda işe yerleştirilme fırsatının kendileri için çok büyük bir imkan olduğunu söyledi. Yaman iş ve gelecek hayalini şöyle anlattı:

  "Çok heyecanlıyım. Devlet memuru olabilmek ve kendi ayaklarımızın üzerinde durabilmek bizler için çok önemli. Engelli vatandaşların devlet garantisine sahip olmaları için bu sınav büyük bir fırsat. Türkiye'de engelli sayısı çok fazla. Bizlerin istihdamı büyük önem taşıyor. Bu yöndeki adımlar ve çalışmalar devam etmeli. Türkiye'de yetenekli çok engelli arkadaşımız var. Hepimiz sınavın heyecanını taşıyoruz. Umarım ben de işe yerleştirilenler arasında olurum."

  Başvurusunu yapan lise mezunu Hasan Karadeniz (34) de iki yaşında kaza sonucu bedensel engelli hale geldiğini ve protez bacağıyla yaşamını sürdürdüğünü anlattı. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir kurumda beş yıl sözleşmeli personel olarak çalıştığını, kadroya alınamaması üzerine bu işten ayrıldığını belirten Karadeniz, sınavın kendisi için ileriye dönük bir fırsat olduğunu ifade etti.

  Engellilerin özel sektörde iş bulmasının çok daha zor olduğunu, kamuda alım yapılması için çok beklediklerini ifade eden Karadeniz, "Yıllardır ihmal edilmişti, şimdi 29 bin engellinin alımı için adım atıldı. Engelliler olarak işimiz olmadan hayatımızı istediğimiz gibi kuramıyoruz. Ben kendi çabamla çeşitli işlerle yaşamını sürdürdüm. Düzenli işim olursa hayatımı kurar, fırsat olursa evlenmeyi isterim" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir