Petrol
92.75
0.44%
Euro
18.2619
0.09%
Dolar
17.9569
0.24%
Altın
1.016
-0.52%
Borsa
298
2.29%
Bitcoin
425.000
-1.29%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C
  Rakı içen kadın sayısında patlama

  Rakı içen kadın sayısında patlama

  Türkiye'de rakı içen kadın sayısı 2 milyon 161 bin kişiye ulaştı..
  • 10.03.2012 - 15:32

  Rakı içen kadın sayısında patlama #1

  Hürriyet Kelebek yazarı Melis Alphan, Türkiye'deki kadınların rakıyla imtihanını köşesine taşıdı. Kadınların rakı içmesi konusunda rakamsal veriler aktaran Alphan, bir yılda rakı içen kadın sayısında yüzde 24 oranında arttı. Toplam rakı içen kadın sayısı ise 2 milyon 161 bin kişiye ulaştı. Artık rakı bir statü ve sınıf içkisi özelliğine sahip..

  İşte Kelebek yazarının bugünkü yazısı

  Son bir yıl içinde rakı içen kadın sayısı yüzde 24 arttı. Alkol tüketen kadın sayısındaki artış ise sadece yüzde 4.5. Buradan anlaşılıyor ki kadınların rakıya talebi eskisinin 6 katı.

  Yeni Rakı, Kadınlar Günü'nde şahane bir etkinliğe imza attı. Peymane'de 'Kadınlar Meyhanesi' temalı bir gece düzenledi. Adından da anlaşılacağı üzere, o gece meyhanede sadece kadınlar demlendi.

  KADINLAR MEYHANESİ

  Oryantal Didem kadınlar için göbek attı, fasıl ekibi kadınları bazen coşturdu bazen hüzünlendirdi. "İz Bırakan Kadınlar" sergisi de gecenin bonusuydu. Kadınlar Meyhanesi, mart sonuna kadar her çarşamba anlaşmalı restoranlarda devam edecek.
  Bunlar Peymane, Şahika Meyhane, Asmalı Pera, Forsa Balık, Sedir, Sarıgül, Kuleli, Günbilir, Ali Haydar İkinci Bahar, Elmalı Meyhane, Kavak Balıkçısı, Çapari Arif, Kırlangıç, Valentino Kartallar, Okyanus, Ege, Kırmızı Karides, Sandal, Kumkapı Deniz Kızı, Hoş Seda ve Patara.
  Eski meyhane kültüründe kadın kadına meyhaneye gitmek diye bir şey yok. Haşa!

  5 YILDA BÜYÜK ARTIŞ

  "Kötü" kadınlar bu işte öncü olurken önce erkekler eşliğinde, 80'ler ve 90'larda ise kadın kadına meyhane sohbetleri başlıyor.
  Rakamlara baktığımızda ise rakı içen kadın sayısının son 5 yılda hızla artış gösterdiğine şahit oluyoruz.
  2005'te kadınlar rakı tüketicilerinin yüzde 10'unu oluştururken şimdi bu oran ikiye katlandı, yüzde 20'yi buldu. Şu anda rakı içen toplam kadın sayısı 2 milyon 161 bin.

  RAKI İÇEN KADIN SAYISINDA REKOR ARTIŞ

  Son bir yıl içinde rakı içen kadın sayısı yüzde 24 artış sağladı. Halbuki alkol tüketen kadın sayısı sadece yüzde 4.5 artış gösterdi. Buradan anlaşılıyor ki kadınların rakıya talebi eskisinin altı katı.
  İlginç bir veri daha var. 2008'de kadınlar rakıyı pek statü ve sınıf içkisi olarak görmezken, 2012 Ocak ayında kadınların yüzde 31'i için rakı statü emaresi.
  Son 4-5 yıldır yapılan bütün pazarlama faaliyetlerinin toplamı kadınları rakıya talep eder hale getirdi.
  Bir kere çeşitler çok arttı. Kadının rakı içmesinin önündeki en büyük bariyerlerden biri tat ve koku.

  TADINI SEVENLERİN ORANI YÜZDE 32 ARTTI

  Rakının tadı çok sert geliyor veya kokusundan rahatsız oluyorlar. Yeni çeşit rakılar, daha yumuşak tatlar kadınların rakıya olan ilgisini arttırdı.
  Yaş üzümlüler ve taze anasonlular mesela, tatlımsı oldukları için içimleri daha kolay. Kadınlar 2008'de rakının tadını sevmezken yeni çıkan ürünlerle birlikte rakının tadını sevilmesi 2008'den 2012'ye kadar yüzde 32 oranında arttı.
  Rakının stil ve karakterlerini ifade ettiğini düşünen kadınların sayısı da 2008'den bu yana yüzde 30.5 arttı.
  Meyhanelerdeki gelişimin de bu eğilimde etkisi büyük. Şehirlerde daha modern, kadınların da rahatlıkla girebileceği ve oturduklarında rahatsız olmayacakları türde meyhaneler açıldı, sayıları arttı.
  Bununla beraber barlarda ve gece kulüplerinde eskiye oranla çok daha fazla rakı içen kadın görmek mümkün.

  EKONOMİK BAĞIMSIZLIK BURADA DA DEVREYE GİRİYOR

  Tüm bunların yanı sıra...
  Çalışan kadınlarda alkol tüketimi ve alkole harcanan para hiç çalışmayan kadınlara göre yüzde 67 daha fazla. Yani her şeyde olduğu gibi, ekonomik bağımsızlık burada da devreye giriyor ve rakı da bundan nasibini alıyor. Tabii umalım ki bazıları buradan kadınlar çalışmasın sonucunu çıkarmasın.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir