Petrol
109.13
-2.95%
Euro
17.5129
0.72%
Dolar
16.6924
0.33%
Altın
970.23
-0.28%
Borsa
2405
0.14%
Bitcoin
320.032
-5.24%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Rize’de yol yaparken tarihi köprüye zarar verildi

  Senoz Vadisi’nde devam eden yol çalışmalarında 300 yıllık tarihi taş köprünün ayağı kısmen yıkıldı. Bölge halkı olaya tepkili.
  • Haber Merkezi
  • 28.11.2018 - 09:37
  • Güncelleme : 28.11.2018 - 09:37
  Rize’de yol yaparken tarihi köprüye zarar verildi

  Rize’nin Çayeli ilçesine bağlı Senoz Vadisi’nde geçtiğimiz aylarda etkili olan aşırı yağışlar yollarda kopmalara neden oldu.

  AFETLERE DİRENDİ, İNSANLARA YENİLDİ

  Sel ve heyelan nedeniyle; evler hasar gördü, yeni yapılan köprüler bile yıkıldı. Sel sularına direnen tarihi taş köprüler ise ayakta kalmayı başardı.

  Doğal afetlere yenilmeyen tarihi taş köprüler, yol çalışmaları sırasında zarar gördü.

  Yeşiltepe Köyü’nün girişinde bulunan ve Senoz Vadisi’nin güzelliğine güzellik katan tarihi taş köprünün ayağı, dikkatsiz çalışmalar sonucu yıkıldı.

  HALK TEPKİLİ

  Bölgedeki tarihi zenginliklere yol uğruna verilen zarar, yürekleri sızlattı.

  Özellikle yaz aylarında bölgeye giden turistlerin hayran kaldığı köprüde oluşan hasarın nasıl giderileceği merak konusu.

  Rize’de yol yaparken tarihi köprüye zarar verildi #1

  KAYMAKAM: "KARAYOLLARI'NIN KONTROLÜNDE BİR İŞ"

  Çayeli Kaymakamı Mehmet Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, durumu öğrenir öğrenmez Karayolları ve DSİ şube müdürleriyle irtibata geçip köprünün bulunduğu yere gittiklerini söyledi.

  Öztürk, tarihi köprülerin bakım ve onarımının Karayolları'nın sorumluluğu kapsamında olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: "Karayolları, daha önceden de köprünün sağlamlaştırmasını yapmıştır. Onların kontrolünde yapılan bir iştir. Yerinde inceleme yaptık. Herhangi olumsuz bir durum söz konusu değil. Yol yapımı dolgusu olduktan sonra köprünün restorasyonu yapılacak. Sadece köprünün uç kısmında hafiften taşlar yerinden oynamıştır. O taşlar da aslına uygun şekilde yapılacak. Hatta köprünün yolla bağlantısı da yapılacak. Kaymakamlık olarak bizler de herhangi bir olumsuz durum olmaması için durumun takipçisi olacağız, kimse endişe etmesin."

   

   

  Rize’de yol yaparken tarihi köprüye zarar verildi #2

  Rize’de yol yaparken tarihi köprüye zarar verildi #3

  ESKİ HALİ

  Rize’de yol yaparken tarihi köprüye zarar verildi #4

  Rize’de yol yaparken tarihi köprüye zarar verildi #5


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir