Euro
11.3284
1.22%
Dolar
9.7412
1.44%
Altın
563.85
1.86%
Borsa
1.483
0.24%
Bitcoin
608.894
3.73%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C

  Sağlık Bakanlığı ilaçtan sonra gözlükleri de takibe aldı

  Bakanlık, tüm gözlükleri İTS gibi barkod ile tek tek numaralandırdı. Kayıtlı olmayan gözlükleri ise SGK karşılamayacak.
  • 25.11.2012 - 12:28
  Sağlık Bakanlığı ilaçtan sonra gözlükleri de takibe aldı

  Sağlık Bakanlığı ilaçtan sonra gözlükleri de takibe aldı #1

  Sağlık Bakanlığı ilaçların ardından gözlüklerde de takip sistemine geçti. Tüm gözlük camı ve çerçeveleri tek tek numaralandırılarak karekoda geçildi. SGK sisteme kayıtlı olmayanların ödemesini yapmayacak.

  "BARKOD İLE TEK TEK NUMARALANDIRDIK"

  Sağlık Bakanlığı Türkiye ilaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı Ercan Şimşek, ilaç takip sisteminin benzerinin gözlüklerde de başlatıldığını açıkladı.

  Şimşek, "Tüm gözlükleri İTS gibi barkod ile tek tek numaralandırdık, karekoda geçtik, bütün gözlükleri kaydettik. Şu anda her bir optisyenlik müessesesinde hangi seriden hangi camdan hangi çerçeveden ne kadar var, görebiliyoruz." diye konuştu. Böylece ithal edilen ve üretilen tüm ürünlerin sisteme kaydedildiğini belirten Şimşek, bu şekilde belli standartlardaki ürünlerin piyasa girmesinin sağlanacağını aktardı.

  GÖZLÜK SİSTEME KAYITLI DEĞİLSE SGK KARŞILAMIYOR

  Uygulamanın numaralı gözlük camları ve çerçeveleri kapsadığını kaydeden Şimşek, "Sosyal Güvenlik de buna göre ödemesini yapıyor. Gözlük sisteme kayıtlı değilse bunun parasını ödemiyorum, diyor." dedi.

  Yaklaşık 3 aydır faaliyette olan sisteme güneş gözlükleri ise dahil değil. Koruyucu ekipmana giren güneş gözlükleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın mevzuatına tabi bulunuyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir