Euro
10.7392
-0.07%
Dolar
9.2652
0.04%
Altın
526.98
0.11%
Borsa
1.41
0%
Bitcoin
579.800
3.46%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C

  Kaplancık Kanyonu ziyaretçilerini bekliyor

  Samsun'da Altınkaya Baraj Gölü havzasında bulunan Kaplancık Kanyonu, doğal güzellikleriyle ziyaretçilerine eşsiz manzaralar sunuyor.
  • AA
  • 23.06.2019 - 03:24
  • Güncelleme : 23.06.2019 - 03:24
  Kaplancık Kanyonu ziyaretçilerini bekliyor

  Vezirköprü ilçe merkezine 23 kilometre uzaklıktaki Kaplancık Kanyonu, Şahinkaya Kanyonu'ndan sonra Altınkaya Barajı havzasındaki ikinci kanyon konumunda.

  Kaplancık Kanyonu ziyaretçilerini bekliyor #1

  2 KİLOMETRELİK GÖRKEMLİ GEÇİT

  Keşfedilmeyi bekleyen kanyon, yaklaşık 2 bin metre uzunluğunda, Kızılırmak’ın turkuaz ve yeşil rengi sularının sarp kayalıkları arasında kendine yol bulduğu görkemli geçit olarak heybetiyle görenleri büyülüyor. Kanyonun bulunduğu göl içinde irili ufaklı bir çok ada da bulunuyor.

  Kaplancık Kanyonu ziyaretçilerini bekliyor #2

  ANTİK MEDENİYETTEN İZLER TAŞIYOR

  Kaplancık Kanyonu ve Kaplancık Mahallesi, Helenistik ve Roma döneminden izler de taşıyor.

  Doğa harikası Kaplancık Kanyonu ziyaretçilerini bekliyor VİDEO

  ADRENALİN SPORLARINA UYGUN

  Kaplancık Kanyonu, sunduğu doğal güzelliklerin yanı sıra kano, dragon bot, yamaç paraşütü, paramotor, base jump, slackline ve highline (iple yüksekten atlama), kaya tırmanışı, doğa yürüyüşü gibi sporların yapılmasına da imkan sağlıyor.

  Kaplancık Kanyonu ziyaretçilerini bekliyor #3

  Vezirköprü Belediye Başkan Yardımcısı Salih Sefacı, ilçenin Hitit, Helenistik ve Roma dönemleri eserleri ile tarihi Osmanlı evlerine ev sahipliği yaptığını söyledi. Tarihi güzelliklerinin yanı sıra Altınkaya Barajı ile bölgede eşsiz doğa manzarası ve kanyonlar ortaya çıktığına işaret eden Sefacı, "Şahinkaya Kanyonu, Türkiye'nin ilk ve tek ekstrem sporlar festivaline ev sahipliği yapmakta. Şahinkaya Kanyonu'nun 10 kilometre doğusunda yine Kaplancık Kanyonu bulunmaktadır. Burası da Şahinkaya Kanyonu gibi doğal güzelliklerinin yanı sıra ekstrem sporlar merkezi haline gelebilir." dedi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir